tóth gabi
Gyorsan elkészül, és isteni finom tortát, süteményt készíthetsz az alap piskótatésztából. Feltéve, hogy tökéletesre sikerül, ugyanis van, hogy hiába a gondosság, nem hajlandó feljönni a tészta. Mutatjuk, mi minden lehet az oka, és azt is, hogyan tudod elkerülni!
Minden családban igazi kedvenc a piskóta, hiszen rengeteg finom süteménynek, tortának az alapja. Ráadásul jön a szilveszter, a vendégváró sütemények időszaka, nem lehet, hogy hiba csússzon a gépezetbe, és ne legyen elég magas a tészta. Az alapokkal szinte mindenki tisztában van, vagyis, hogy nem szabad nyitogatni a sütőajtót, míg sül a piskóta, és hogy a tojásfehérjét se túl lágyra, se túlságosan keményre nem szabad felverni – de ezeken kívül még van három alapvető ok, ami miatt végül lapos és tömör lesz végül a piskóta. Ezeket szedtük össze.
Hiába tűnik logikusnak, hogy a sütőpor segít abban, hogy szép, magas legyen a piskótatésztád, valójában pont ellenkező hatást vált ki. A sütőpor miatt szén-dioxid termelődik a tésztában, vagyis buborékok alakulnak ki, így például a kevert tészták szépen megemelkednek tőle. Azonban a piskótának ez a folyamat inkább árt, hiszen a tojás fehérje már eleve telis-tele van buborékokkal, amik a sütőpor által termelt nagy mennyiségű gázoktól szétpukkadnak – így a tészta a végén lapos lesz. Az igazi piskóta alapreceptbe egyáltalán nem kell sütőpor, anélkül is szép, magas lesz.
A piskótánál kritikusan fontos, hogy precízen, grammra betartsd az arányokat, így egy kicsit sem lehet több a liszt, mint amennyire szükség van bele. Sokan akkor adnak több lisztet a tésztához, ha túlságosan nagyok a tojások, de erre semmi szükség nincsen; a sok liszttől csak elnehezül a tészta, összeesnek a légbuborékok, és nem jön fel szépen a piskóta. Alapszabály, hogy minden tojáshoz pontosan 2 dkg liszt kell, és ettől nem szabad eltérni.
Van, hogy az ember betart minden alapszabályt, de amikor a tojásfehérjéhez keveri a sárgáját, akkor erős, határozott mozdulatokkal teszi, netán robotgépet használ. A piskótatésztával óvatosan kell bánni ebben a fázisban, hiszen hiába verted fel tökéletesre a tojásfehérjét, ha a keveréskor szétvered a légbuborékokat benne! A bekevert tojássárgákhoz adj egy szilikonlapátnyi habot, ezzel lazítsd fel, majd csak ezután öntsd az egészet a felvert habhoz. Óvatosan dolgozz a keverőlapáttal, alulról felfelé lapold a fehérjét a masszára addig, míg márványos nem lesz. A lisztet három több adagban szitáld hozzá, és itt is legyél óvatos a keveréssel.