"Ha Márton napján libát nem eszünk, egész évben éhezünk!"-tartja a mondás. Hoztunk 3 isteni fogást, amit neked is érdemes elkészítened a jeles napon. Mutatjuk a recepteket.
Évek óta egyre népszerűbb hagyomány a november 11-re eső Márton nap. A népszokások egyrészt az év végéhez, a mezőgazdasági munkák befejeződéséhez, illetve az advent közeledtéhez kötődnek. Másrészt ahhoz a legendához, amely szerint Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak elárulták gágogásukkal.
Márton napja a karácsony előtti 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, ezért ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ilyenkor nagy evés-ivást rendeztek, hogy a következő esztendőben is bőven legyen mit fogyasztani. Ilyenkor szokás libamájat, libasültet, káposztát, lúdlábtortát és nagyon jó borokat is fogyasztani.
Mi is hoztunk 3 ínycsiklandó receptet, mindet elkészítheted, de válogathatsz is közülük!
1.Libanyakleves
Hozzávalók:
80 dkg libanyak
1 db zellergumó
1 db karalábé
1 fej vöröshagyma
2 db babérlevél
5 szem fekete bors
só
2 db fehérrépa
2 db sárgarépa
Így készítsd el:
Öblítsd át a libanyakat hideg vízben, majd tedd bele egy nagy fazékba a negyedelt zellergumóval, az egész karalábéval és a félbevágott hagymával együtt.
Add hozzá a babérlevelet és a szemes borsot, öntsd fel bő vízzel, és lassú tűzön, fedő alatt kezdd el főzni. Amikor felforr, sózd meg, és főzd tovább 45 percen keresztül.
Add hozzá a feldarabolt sárgarépát, fehérrépát és a zeller zöldjét. Főzd puhára a libanyakkal együtt.
Jó étvágyat!
2.Ludaskása gerslivel
Hozzávalók:
25 dkg árpagyöngy
25 dkg libazúza
3 gerezd fokhagyma
1 db petrezselyemgyökér
2 db sárgarépa
só
4 szem egész fekete bors
0,4 napraforgó étolaj
1 fej vöröshagyma
25 dkg pecsenye libamáj
bors
10 dkg barna csiperkegomba
Így készítsd el:
Áztasd be az árpagyöngyöt hideg vízbe.
Vágd kisebb darabokra a libazúzát, majd vízben tedd fel főzni 2 gerezd fokhagymával, a feldarabolt petrezselyemgyökérrel és 1 db sárgarépával. Sózd meg, és add hozzá a szemes borsot is. Közepes lángon nagyjából 1,5 órán keresztül főzd, amíg a zúza megpuhul. Ha szükséges, közben pótold a főzővizet.
Amikor a zúza készen van, szűrd le, és a főzővizét a leszűrt árpagyöngyre öntsd rá, abban főzd puhára.
Egy serpenyőbe tegyél olajat, és abban pirítsd meg a felkockázott vöröshagymát és a maradék répát, majd add hozzá a feldarabolt pecsenye libamájat és a maradék zúzott fokhagymát. Sózd, borsozd, majd ha a máj kezd kifehéredni, add hozzá a feldarabolt gombát, a zöldborsót és a megpárolódott zúzát, majd párold mindet puhára egy kevés száraz fehérborban.
A megfőtt gerslit keverd össze a párolt zöldséges belsőségekkel. Tálad az ételt aprított frissen megszórt petrezselyemmel.
Jó étvágyat!
3. Lúdláb muffin
Hozzávalók:
15 dkg margarin
15 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
2 db tojás
20 dkg liszt
2 kiskanál sütőpor
csipet só
3 dkg holland kakaópor
10 dkg étcsokoládé
24 db meggy
1,5 dl tej
30 dkg margarin
Így készítsd el:
Egy nagy tálba keverd habosra a puha margarint a cukorral és a vaníliás cukorral, majd add hozzá egyenként a tojásokat. Keverd simára és add hozzá a sütőporral, kakaóporral és a csipet sóval jól elkevert lisztet. Végül add hozzá a lehűlt, felolvasztott csokit és a tejet.
A kész tésztát töltsd bele a papírral kibélelt muffin sütőbe, vagy a szilikonformákba úgy, hogy a formák 3/4-ig érjen.
Tegyél a közepükbe egy-egy meggyszemet , és 175 C fokra előemelegített sütőben süsd készre 15.20 perc alatt. Mielőtt kiveszed, végezz tűpróbát.
Nagy tálba kézi mixerrel dolgozd el a margarint és a porcukrot, a kakaóport és egy csipet sót. Add hozzá a vaníliát, a mézet, majd gőz fölött olvasztott és lehűtött csokoládét. Végül keverj hozzá tejszínt, hűtsd le, és kanalazd bele habzsákba. Nyomj krémet a kihűlt muffinok tetejére. Szórd meg tortadarával, díszítsd mindet egy-egy szem meggyel.