tóth gabi
Rejtett titkait tárja fel elõtted is a zöld dió, ha egy kis idõt szánsz rá. Igazán különleges lekvárt, befõttet és likõrt készíthetsz belõle!
Még néhány napig tart a zöld dió szezon, most érdemes szedned, ha te is rajongója vagy az éretlen termésből készíthető különleges lekvárnak, befőttnek és a fantasztikus likőrnek. Az örök szabály is is érvényes: a házi készítésű finomságoknak nincs párja!
A dió pozitív hatásai:
Úgy viselkedik, mint egy gyógynövény, a leveléből készült főzet pattanások, fekélyek, ekcéma, gyulladásos bőrbetegségek kezelésére jól alkalmazható.
Termése jelentős E-vitamint, telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Kiváló fehérje és ásványianyag forrás ezen kívül magas a B-vitamin, foszfor, vas, kálium és réz tartalma.
A zöld dió az érett dióterméshez képest sokkal koncentráltabban tartalmazza a gyógyító hatóanyagokat!
Mindent megfog, viselj gumikesztyűt!
A zöld diót a néphagyomány szerint a június 23-i Szentiván éjszakáig kell begyűjteni. Ilyenkor még puha a héja, így feldolgozása egyszerű. A nagy és ízletes dióbélt adó, könnyen feltörhető héjú diót hagyd inkább beérni a fán. Ellenben a kimondottan kemény héjjal termő diót érdemes inkább zöld állapotában leszedni és feldolgozni. Mindvégig, már a szedéskor is kesztyűben dolgozz vele, mert erősen fog!
Hozzávalók:
1 kg zöld dió
1 liter víz
1/2 kg cukor
2 citrom kifacsart leve és reszelt héja
1 teáskanál citromsav
1 egész fahéjrúd, darabokra törve
4-5 db szegfűszeg
2 rúd vanília, vagy 3 tasak vaníliás cukor
2-3 közepes alma
Így készítsd:
Az alaposan megmosott diószemek végét vágd le, felületüket szurkáld meg, majd tedd a szemeket egy 5 literes befőttes üvegbe és öntsd fel vízzel.
Legalább 2 héten keresztül áztasd így, hogy a dió elveszítse keserű ízét. Minden nap cserélgesd alatta a vizet.
A negyedik napon szurkálj szegfűszeget és fahéjat a diókba.
Az áztatás után a zöld diót főzd meg és turmixold össze. (A szegfűszeget érdemes kivenni, mert nagyon intenzív az íze)
A szirupot külön edényben készítsd el. Kevés vízben főzd össze a hozzávalókat (cukor, vanília, citrom, hámozott alma), majd amikor az alma szétfőtt, add a sziruphoz a diópépet. Kis lángon, folyamatosan kevergetve még 15 percig főzd. Végén sterilizált üvegekbe adagold a lekvárt. Az üvegek száját szorosan zárd le, tartsd fejreállítva, míg ki nem hűl.
Linzeres süteményekbe, borkorcsolyákhoz, sőt érett sajtok mellé csodálatos! Kipróbálhatod cukor nélkül is, édesítővel készítve!
A zöld diót a fenti recept szerint készítsd elő. Áztatás után tedd fel főni, de ügyelj arra, hogy a végeredmény ne legyen túl puha. Amikor jónak látod, öntsd le róla a vizet, szűrd le. 1 kg cukorból készíts hozzá sűrű szirupot. Tedd a forró szirupba az előfőzött zöld diót, pár perc forrás után húzd le az edényt a tűzról. Egy éjszakán át hagyd állni így. A zöld dió befőtett másnap töltsd üvegekbe és dunsztold ki.
Kivételesen finom aperitif, formás üvegbe töltve, dekoratív címkével ajándéknak is remek ötlet!
Hozzávalók:
15-20 zöld dió
1 liter alkohol
Fűszerek: 1/2 rúd fahéj, 1 vanília rúd, 1 szerecsendió, 5 szem szegfűszeg
Szirup: 35 dkg cukorból és 2 dl vízből
Így készítsd:
A diószemeket alaposan mosd meg, négyfelé vágva tedd nagyobb befőttes üvegbe. 1 liter alkohollal (lehet, vodka vagy semleges ízű pálinka is) öntsd fel, majd az üveget zárd le.
1 hónapig érleld, néha keverd meg, 4 hét múlva szűrd át.
Ezután add a diós léhez a fűszereket és újabb 4 hétig érleld így.
Miután letelt a hatóidő, szűrd le a diós fűszeres lét, keverd össze az előzőleg elkészített sziruppal, majd töltsd üvegekbe.