tóth gabi
Betlehem, éjféli mise, karácsonyfa a nappaliban. Csak néhány szívmelengető karácsonyi szokás, ami hazánkban természetes kelléke az ünnepnek. Azonban ahány ország, annyi szokás. Mutatjuk az öt legfurcsább karácsonyi tradíciót, a világ minden tájáról.
A magyar karácsonyi szokásokat nem kell bemutatni senkinek, hiszen az ünnep természetes kellékei. Más országokban azonban teljesen más szokások vannak karácsonykor. Most összegyűjtöttük az öt legérdekesebb karácsonyi szokást, amit magadtól tuti, hogy nem találnál ki.
Wales-ben egy igencsak bizarr karácsonyi szokás van, ami nem más, mint egy fehér lepedő felrakása egy botra, rátűzve a bot végére egy lókoponyát. Ő Mari Lwyd! Az ijesztő jelenséget általában csoportosan viszik végig a wales-i településeken, bekopogtatva a lakókhoz. A lakók, meglátva Mary Lwyd-ot, két dolgot tehetnek: vagy beengedik őket és bőségesen megvendégelik a csapatot, vagy ez előtt még leállnak velük énekelni is az ajtóban. Az esemény vége azonban szinte mindig a megvendégelés. A csoport karácsonytól újévig tevékenykedik és ez idő alatt szinte bárhol megjelenhetnek az ijesztő lókoponyával... hát nem éppen egy békés, karácsonyi betlehemezés a szeretet ünnepén.
A legtöbb nép hiedelemrendszere tele van olyan alakokkal, akik a karácsonyhoz köthetőek. Az olaszoknál ilyen La Befana, az öregasszony, akiről azt tartják, hogy visszautasította a három bölcs meghívását, hogy tanúja legyen Krisztus születésének, és annyira megviselte, hogy lemaradt a nagy eseményről, hogy minden évben a kis Jézus keresésével tölti a januárt, és ajándékokat osztogat a jó gyerekeknek és szenet a rosszaknak. Épp ezért, amolyan „karácsonyi afterként", január 5-én a családok Olaszország-szerte egy pohár bort és egy tányér kolbászt tesznek ki a „La Befana" számára, aki keresi a kis Jézust.
Néha egy-egy reklám annyira jól sikerül, hogy egész kultusz épül köré és képes megalapozni egy nép karácsonyról alkotott elképzelését is. Ilyen volt például a Coca Cola által megalkotott piros ruhás, nagydarab, mosolygós Mikulás is, aki seperc alatt leváltotta a klasszikus Szent Miklós ábrázolást. Japánban is ez történt, csak éppen nem a Coca Colával. Ott a KFC robbantott nagyot egy ütős ünnepi reklámmal 1970-ben, azóta pedig minden japán család vödörszámra tömi magába a sült csirkét december 25-én.
Bár hajnali mise, azaz rorate Magyarországon is van az adventi időszakban, Venezuelában ezt a szokást igen csak felturbózták. A karácsonyt megelőző héten a venezuelaiak naponta részt vesznek a Misa de Aguinaldo (kora reggeli mise) nevű istentiszteleten. A fővárosban, Caracasban az a szokás, hogy a misére görkorcsolyával mennek. Ez a hagyomány annyira elterjedt, hogy a fővárosban sok utat reggel 8 óráig lezárnak, hogy a karácsonyi istentiszteleten részt vevőknek biztonságos utat biztosítsanak.
A csehek is büszkélkedhetnek furcsa karácsonyi szokással, itt azonban a szerelem van a középpontban. Szenteste ugyanis a hajadon cseh nők háttal állnak az ajtónak, és az egyik cipőjüket a válluk fölé dobják. Ha úgy landol, hogy a lábujjrész az ajtó felé néz, az azt jelenti, hogy a következő évben férjhez mennek. Ha viszont a cipő sarka az ajtó felé néz, akkor még legalább egy évig szinglik lesznek.