tóth gabi
Nehéz megtanulni jó piskótát sütni, de a tudás aztán egy életre szól! Ha még az út elején jársz, mutatunk néhány tippet, mire figyelj, hogy tökéletes legyen.
Ha most tanulod a piskótakészítést, a legnagyobb titok, hogy a sokadik elrontott tészta után se szabad feladni! Érdemes megkérdezni bármelyik rutinosabb háziasszonyt, és kiderül, a többségnek szintén nem sikerült elsőre. Ez nem véletlen, a piskóta nagyon kényes tészta, elég egy kis hiba, és máris összeesik. Ezért van az, hogy mindenki egy bevált, kikísérletezett recep alapján süti. Ehhez adnánk egy kis segítséget; ha betartod ezeket a lépéseket, tökéletes, könnyű és magas piskótád lehet.
1. Sokáig várattad
Amint összeállítottad a tésztát, máris be kell dugni az előmelegített sütőbe, ugyanis a frissen kikevert tésztából gyorsan kiszáll a levegő, eltűnnek a buborékok, így nem lesz magas a süteményed.
2. Nyitogattad a sütőajtót
Leggyakrabban azért lapul ki még az a piskóta is, amelyik hatalmasra dagadt a sütőben, mert kinyitod a sütőajtót idő előtt. Kukucskálni csakis az üvegen keresztül szabad! Ugyanis a beáramló hűvösebb levegő hatására a piskóta összeeshet, így az első 20 percben nem szabad kinyitni az ajtót.
3. Túl kemény volt a hab
A habverésen az egész piskóta-projekt elbukhat, és nemcsak azon, ha túl folyós, hanem azon is, ha túl keményre verted. A tojáshabban lévő buborékok ilyenkor túl feszesek, könnyen kipukkannak a magas hőmérséklet hatására – és a piskóta máris lelapul.
4. Sütőpor volt a tésztában
Sokan tesznek bele, pedig a jól kikevert piskótába felesleges, hiszen a tojáshabban lévő buborékok adják a tészta légiességét, könnyedségét, és ezek miatt emelkedik fel. Ebbe a rendszerbe zavar bele a sütőpor, aminek hatására túl gyorsan emelkedik a tészta, és kidurrannak a légbuborékok.
Piskóta recept
Hozzávalók:
Elkészítés: