tóth gabi
Nem csak azért érdemes ezt a fejedelmi ételt választani az év utolsó napján, mert szerencsét hoz, hanem azért is, mert isteni finom. A szilveszteri malacsült elkészítése nem nehéz, de néhány szabályt be kell tartani ahhoz, hogy tökéletes legyen.
Közeledik az év utolsó napja, és számos hagyomány és babona kapcsolódik ehhez a dátumhoz – többek között az, hogy malachúst kell enni, mert a disznó kitúrja a szerencsét. A szilveszteri malacsült elkészítése nem túl macerás, de ahhoz, hogy a bőr ropogós, a hús omlós, puha legyen, nem árt ismerni néhány alapvető fogást. Mutatjuk, hogyan lesz tökéletes a malacsült szilveszter napján, és hoztunk egy receptet is!
Nem mindenki gondol erre, pedig sokszor hiába az igyekezet, rágós, kemény marad több órás sütés után is a malac, ezért ahhoz, hogy tökéletes legyen a sült, megbízható helyről vásárold meg a friss húst. Ha csontos húst választasz, pikáns, finom ízeket kap az étel, de a filé is isteni lesz; akármelyik mellett is döntesz, a lényeg, hogy a bőr alatt legyen legalább egy-másfél centis szalonnás réteg. Lehet csülök, karaj, császárhús is. Figyelem: soha ne fagyaszd le a bőrös húst, mert felengedés után nem lesz roppanós!
A bőrös húsokon gyakran maradnak szőrszálak; ezeket éles kiskéssel vagy borotvával kapard le a bőrről. Meleg vízzel mosd le a húst, töröld szárazra, majd irdald be a bőrt éles késsel ujjnyi szélességben. Ne ejts túl mély bevágásokat, elég kb. 2 mm-es mélységben irdalni a bőrt.
A nagyobb darab bőrös húsokat érdemes pár órát pácolni, hiszen ezzel nemcsak a sütési időt rövidítheted le, de a húst is alaposan átjárják az ízek. Fontos azonban, hogy a zsenge malachúst nem szabad túlfűszerezni; a kevesebb több! Pácolhatod szárazon és nedvesen is a húst; száraz pácoláshoz keverj el egy kevés sót fűszerekkel (például kömény, bors, majoránna), és dörzsöld a keveréket a húsra. Arra figyelj, hogy a bőrre ne jusson. Kötözd le a húst, hogy minél szorosabban tapadjon a csontra, és tedd a hűtőbe. Nedves pácolásnál keverj össze olajat a fűszerekkel és a sóval, alaposan nyomkodd a húsba, a bevágásokba is, és pár órát hagyd állni a húst.
A sütnivaló húst soha ne tedd a hűtőből egyenesen a tepsibe, ettől rossz lesz az állaga; akármelyik módszerrel pácoltad, hagyd, hogy szoba-hőmérsékletűre melegedjen. Kevés folyadékot mindig önts alá (ez lehet víz vagy sör is), sütés közben pedig forgasd meg néha, és locsolgasd – kivéve, ha fedett edényben vagy fólia alatt sütöd.
Hozzávalók (8 adaghoz)
Elkészítés: