tóth gabi
Ha nem szeretnél mindent az utolsó héten elkészíteni az ünnepi lakomához, akkor érdemes előre dolgoznod! Szerencsére jó pár étel van, amit lefagyaszthatsz, és ami olyan lesz karácsonykor, mintha frissen készítetted volna!
Már csak néhány hét van karácsonyig, ilyenkor már a legtöbben elkezdik tervezni, hogyan legyenek az előkészületek, hiszen nem jó mindent a legutolsó hétre hagyni. A dekorációval, bevásárlással, ajándék csomagolással könnyen lehet előre dolgozni, de mi a helyzet a sütéssel-főzéssel? Nem kell, hogy az ünnep előtti három-négy nap őrült kapkodással teljen, vannak ételek, amiket máris elkészíthetsz, és bátran lefagyaszthatsz karácsonyig!
Ha nálatok sincs ünnep töltött káposzta nélkül, akkor érdemes máris elkészítened, hiszen ezt is nyugodtan lefagyaszthatod karácsonyig. Főzd meg szokás szerint a töltött káposztát, várd meg, míg teljesen kihűl, majd tedd kisebb dobozokba, és mehet is a fagyasztóba. Karácsonykor pedig csak vedd elő, és olvaszd ki; érdemes a mikró olvasztóprogramja helyett inkább fazékban olvasztani, egészen más lesz az íze. Legjobb, ha előző nap kiveszed mélyhűtőből és másnap melegíted. Ha a fagyaszóból kivéve rögtön melegíted, önts a töltött káposzta alá egy kevés vizet, hogy ne égjen le és kis lángon kezdd el olvasztani. Amikor már elég levet engedett, akkor feljebb tekerheted a hőfokot.
Bizony, a különféle sült húsokat is le lehet fagyasztani, még azokat is, amelyekben töltelék van. Ha pecsenyével, fasírttal készülsz az ünnepre, máris kisütheted. Várd meg, míg teljesen kihűl, majd csavard alufóliába, tedd egy műanyag edénybe, majd dugd a fagyasztóba. Kiengedéskor kerüld a mikrót, inkább tedd egy jénai tálba a fagyott sült húst, és alacsony fokozaton, fedő alatt olvaszd ki; így nem szárad ki. A húshoz készített mártásokat pedig egyszerűen csak hagyd, hogy a hűtő sima részében kiolvadjanak; erre 24 óra bőven elegendő.
Ha szeretnél vendégváró falatokat is az ünnepre, például pogácsát, sajtos rudat, azt is elkészítheted előre, ezek ugyanis tökéletesen fagyaszthatók – de nem készre sütve. Készítsd el a tésztát, szaggasd ki az aprósüteményeket, és tálcán fagyaszd le őket úgy, hogy ne érjenek egymáshoz. 12 óra elteltével be is zacskózhatod őket, az ünnep előtti napon pedig vedd ki, tedd tálcára a hibernált tésztákat, majd hagyd őket szobahőmérsékleten kiolvadni. A sajtot is ilyenkor szórd a tetejükre, illetve tojással is kiengedés előtt kend meg. Ezután csak süsd meg, mintha most készítetted volna a tésztát. A trükk kelt tésztával és linzertésztával is működik.
Ha van időd, készíts el nyugodtan előre a bejglit, ezt is lefagyaszthatod karácsonyra. Süsd ki, ahogy szoktad, majd csavard szorosan fóliába, és tedd a fagyasztóba. Amikor kiveszed, szobahőmérsékleten olvaszd ki, majd pár percre tedd a sütőbe, hogy tálalásra jó meleg legyen. A darált kekszből készült aprósütikkel (keksztekercs, kókuszgolyó stb.) is készülhetsz előre, ezeket jól lehet fagyasztani, csak arra kell figyelj, hogy kiolvasztáskor a hűtő sima részébe tedd, mert a vajnak nem tesz jót, ha túl gyorsan olvad ki. Kevert tésztákból készült sütiket is fagyaszthatsz, mint például a brownie, de ezeknél a nyers tésztát is teheted a fagyasztóba, ha inkább frissen sütnéd ki. A zserbó is simán fagyasztható, kiengedni a konyhapulton érdemes. Piskótát nyersen nem tudsz fagyasztani, de kisütve igen, ám így is kényes, a piskótalapokat folpackba és alufóliába is csomagold be jó szorosan, úgy tedd a fagyasztóba; de ezt érdemes inkább valóban az ünnepek előtti egy-két napra hagyni.