tóth gabi
Ahány ház, annyiféle recept létezik erre a hagyományos magyar fogásra. Van viszont néhány alapszabály, amit érdemes betartanod, ha szeretnéd, hogy tökéletes legyen. Lássuk ezeket!
Nemcsak karácsonyra érdemes töltött káposztát főzni, máris elkészítheted az első adagot! Persze kevessel nem érdemes bajlódni, hiszen így is, úgy is elfogy, ráadásul le is lehet fagyasztani, így bármikor elővehető, ha nincs idő főzni. Az sem mítosz, hogy minél többször melegítik a káposztát, annál finomabb. Többféle receptet is találhatsz hozzá, de vannak dolgok, melyek mindegyikben közösek, és amelyek elengedhetetlenek a tökéletes töltött káposztához.
1. Csak hibátlan káposztával érd be
Hiába a jól ízesített töltelék, ha hitvány a káposzta: fontos, hogy káposztalevél és a savanyú káposzta tökéletes legyen. A levél legyen ropogós, enyhén sárgás színű, és ne legyen semmilyen mellékíze – ha túl savanyúnak találod, akkor öblítsd le. A savanyú káposzta lehetőleg érlelt legyen, ne savanyított, utóbbival nem az igazi a töltött káposzta!
2. Ezek a fűszerek ne maradjanak ki
Egyéni ízlés kérdése a fűszerezés, de babérlevelet, köményt, borsot és petrezselymet kötelező használni a káposztához; a tölteléknek pedig elmaradhatatlan része a fokhagyma, a fűszerpaprika és a pirított hagyma!
3. Füstölt hús nélkül bele se kezdj
Tény, hogy nélküle is meg lehet csinálni, de a tökéletes töltött káposztának ez a lelke. Vegyél a hentesnél szép füstölt tarját, csülköt vagy oldalast, előző nap áztasd be, majd főzd félpuhára külön lében. Az előfőzött füstölt húsokat pedig tedd a töltelékek alá a fazékba, és főzd meg a káposztával együtt.
4. Jóféle rizst válassz
A darált hús és a fűszerek mellett a töltelék lelke a rizs; nem lehet sem túlfőtt, sem főtlen, az egész töltöttkáposzta-élményt elveheti, ha nem sikerül jól. Ha biztosra akarsz menni, kerek szemű rizsfajtát válassz, mert egyrészt mutatósabb, másrészt pedig krémesebb állagú lesz tőle a töltelék, mint a hosszú szemű rizzsel.
5. Legyél türelmes a főzésnél
Ha kész vagy a töltelékekkel, összeállítottad a fazék tartalmát, már nincs szükséged másra, mint egy jó nagy adag türelemre. A töltött káposzta ugyanis akkor a legfinomabb, ha lassú tűzön másfél-két órán át főzöd. Közben kevergetni tilos, legfeljebb kicsit megrázogatni a fazekat, de vigyázz, meg ne törjenek a töltelékek. A tökéletes töltött káposzta alatt kevés lé van, a káposzta még roppanós, a töltelék pedig puha.