Így tedd el a chilit télre, ennél jobb módszer nincs
Jó, ha van otthon ebből a tüzes paprikából, hiszen jól passzol a pörköltekhez, tésztákhoz, levesekhez. Ha szeretnéd eltenni télire, most kell cselekedned!
Egyre többen termesztenek chilit otthon, hiszen nem csupán a csípőssége, de az íze is magával ragadja az embert. Chiliből rengetegféle létezik, de az mindegyikre igaz, hogy sokkal erősebbek, mint a jól ismert, hagyományos erős paprikák. A termesztésében azonban nincs különbség, ugyanolyan gondozást igényel, mint a többi paprikaféle; egészen az első fagyokig ontja a bőséges termést, ha megfelelően gondozzák. Akár saját chilid van, akár tudtál olcsón beszerezni, érdemes eltenni belőle télire. Pár dologra azonban nem árt figyelni közben: például darabolás, feldolgozás közben viselj dupla gumikesztyűt, hiszen a legerősebb chilipaprikák hatóanyaga, a kapszaicin akár egész nap is az ujjaidon maradhat, és túl azon, hogy marja a bőrödet, máshova is átviheted – például a szemedbe. Ha befőzöd a paprikát, rendszeresen szellőztess, sőt, a legjobb, ha szabadtéri tűzhelyen készíted a szószt, ugyanis kegyetlenül tudja csípni a szemet. Megéri azonban a „veszélyes” munka, hiszen a télire eltett chiliből kevés is elég ahhoz, hogy tüzessé varázsolja az ételeket. Mutatunk két tuti módszert, hogyan érdemes eltenni ezt a csípős finomságot!
Chiliszósz
Hozzávalók:
30 dkg friss chilipaprika
40 dkg fokhagyma
3 ek olaj
2 tk cukor vagy méz
1 kisebb darab gyömbér
1 ek vörösborecet
1 tk só
Elkészítés:
Vágd apró darabokra a parikákat, majd keverd össze jó alaposan a sóval. Hagyd állni egy órát.
Pirítsd meg egy evőkanál olajon az apróra vágott fokhagymát, majd add hozzá a chilit, és süsd őket együtt. Tedd hozzá a reszelt gyömbért, majd öntsd hozzá a maradék olajat és a borecetet, szórd bele a cukrot, és együtt főzd őket pár percig.
Ha már kellőképpen megfőtt, vagyis krémes állaga van, forrón szedd csírátlanított, kisebb üvegekbe. Érdemes egy késhegynyi tartósítószert tenni az üvegekbe, hiszen chiliszószból mindig keveset fogsz használni, és tartósítószer nélkül a felbontott szósz nem sokáig áll el.
Alaposan válogasd át a paprikákat, a sérülteket, foltosakat tedd félre, hiszen csak ép, érett darabokat tanácsos aszalni. Ha nagyobbak a paprikák, számíts rá, hogy tovább tart majd a szárítás folyamata. Alaposan mosd meg a paprikákat, és várd meg, míg megszáradnak. Vágd ketté a paprikákat; erősségtől függ, ki kell-e szedni a magokat.
Bélelj ki egy tepsit sütőpapírral, majd fektesd rá a paprikákat úgy, hogy a héj lefelé legyen. Hagyj helyet a chilik között, hogy alaposan átjárja őket a meleg levegő.
A sütőben aszaláshoz érdemes a sütőajtót résnyire nyitva hagyni; a legegyszerűbb, ha kitámasztod egy fakanállal. 80 Celsius fokon, 8 órán át szárítsd a chiliket úgy, hogy óránként egyszer megforgatod őket.
Ha már roppanósak, és könnyen törnek, akkor készen van a szárított chili. Vedd ki a sütőből, és várd meg, míg kihűl.