POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.12.02.

Így manipulálnak a magyar közvéleménykutatók

"Manipulációs-kerekasztal."

Kitervelt stratégia részeként hoztak létre manipulációs kerekasztalt baloldali közvélemény-kutató cégek, hogy Magyar Péter pártját segítsék.

 

20241005_Budapest_Magyar Péter tüntetés_MG_MW 051
20241005_Budapest_Magyar Péter tüntetés_Képen : Magyar Péter_MG_MW

 

Egy kitervelt stratégia részeként manipulációs kerekasztalt hoztak létre bizonyos baloldali közvélemény-kutató cégek, hogy egymáshoz igazított méréseikkel Magyar Péter pártjának vezetését mutassák ki. Miért választják ezt a stratégiát ezek a közvélemény-kutató cégek, és mit akarnak hosszú távon elérni?

Ezekre a kérdésekre kereste a választ Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője. Szerinte az első fontos cél a reménykeltés, az ellenzéki szavazók lelkesítése, a második fontos cél pedig

az ellenzéken belüli harcokról szól.

A régi baloldali szereplők ugyanis erős bástyákkal rendelkeznek még mindig, például a fővárosban, több egyéni képviselőjük is van, így jogosan követelnek koordinációt vagy együttműködést.

A Medián a nyilvánosságban sokszor úgy jelenik meg, mint egy megbízható kutatócég. Ez azonban csak illúzió. A baloldalhoz köthető többi kutatócéggel kéz a kézben a 2022-es választás előtt is azt a taktikát választották, hogy a választástól távol eső időszakban az ellenzéknek erőteljesen kedvező számokat hoztak ki, majd a választáshoz közeledve korrigáltak, de még a 2022-es választás előtti héten is azt kommunikálták, szoros lehet a végeredmény. Ehhez képest elsöprő győzelmet aratott a Fidesz–KDNP

– emlékeztetett Deák Dániel. Meglátása szerint ugyanez a játék zajlik most is. A Medián csütörtökön olyan számsorral rukkolt elő, amelyek azt mutatják, hogy a régi baloldali pártok legerősebbjei is éppen csak a bejutási küszöb alatt vannak (DK–Kutyapárt 4-4 százalék), így

az az üzenet, hogy nélkülük is nyer Magyar Péter. Ezt már kommunikálja is Magyar Péter, látványosan az ő megrendelése ez a kutatás is.

A szakértő azt is elmondta az Origónak, hogy emellett Magyar Péterék vélhetően azt is el akarják érni ezekkel a kutatásokkal, hogy a hangfelvételek nem ártottak nekik, miközben a valóság teljesen más. Ezekkel a felmérésekkel el akarja terelni a figyelmet, illetve azt akarja elérni, hogy több ilyen felvétel ne kerüljön nyilvánosságra.

Az ellenzéki kutatócégek összehangolt lépései és Magyar Péter túlmérése emellett jó üzlet is ezeknek a cégeknek. Ha nagy a reménykedés az ellenzéki oldalon, akkor több megrendelést is kapnak, ami jelentős bevételt is jelent számukra.

– mutatott rá Deák Dániel. Leszögezte: mindez nem hungarikum, Amerikában ugyanígy manipulálták a közvéleményt, de a hétvégi román elnökválasztáson is a kutatásokban hatodik helyen lévő jelölt nyert az első fordulóban. Ugyanakkor ez a két példa is azt mutatja, hogy hiába akarják manipulálni az embereket ezekkel a számsorokkal, a választási eredményt ez nem befolyásolja.

A Real-PR 93. friss, hétfőn közölt közvélemény-kutatása alapján a Fidesz-KDNP (44 százalék) biztosan őrzi az első helyét a pártok közötti versenyben, a Tisza Párt baloldali törpepártok kárára történő növekedése pedig elérhette a maximumát; négypárti országgyűlés alakulna egy most vasárnapi választáson.

A Real-PR 93. a kutatásában – amelyet november 25. és 27. között ezer felnőtt telefonos megkérdezésével készítettek – azt vizsgálta, hogy a választók melyik pártra szavaznának egy most vasárnap tartandó országgyűlési választáson.

Az eredményeket a biztos szavazók bázisán közölték és kifejtették, hogy a biztos szavazók azok a szavazópolgárok, akik részvételüket biztosra ígérték egy most vasárnapi országgyűlési szavazáson, valamint megjelölték melyik pártra szavaznának vagy egyéb kérdésekre adott válaszaik alapján besorolásra kerültek egy adott párt szavazótáborába.

Kiemelték, hogy

a biztos szavazók körében a kormánypártokat 44 százalék támogatja, pontosan annyi, mint október folyamán, a Fidesz-KDNP szavazótáborában nincs jele az elbizonytalanodásnak.

A Tisza Párt a biztosan résztvevők körében 36 százalékos eredményt tudna elérni, amely hibahatáron belüli elmozdulás az egy hónappal ezelőtti adatfelvételhez képest, így a Tisza Párt és a kormánypártok között 8 százalékpontnyi a különbség a Fidesz-KDNP javára – tették hozzá, azzal együtt, hogy ez a különbség szignifikáns, meghaladja a hibahatárokat.

Úgy folytatták, hogy a Tisza Párt integrálta a baloldali törpe- és kis pártok szavazótáborának nagy részét, amely folyamat láthatóan elérte a korlátait, így ezekből a választói rétegekből nem áll a párt rendelkezésére további jelentős tartalék.

„A Tisza Párt lendületvesztése mögött ugyanakkor az elmúlt időszakban nyilvánosságra került hangfelvételek hatása is valószínűsíthető” – fogalmaztak.

A felmérés szerint a Mi Hazánk 7 százalékos, míg a Demokratikus Koalíció 5 százalékos tábort tudhat maga mögött a biztos választók körében, ez a Mi Hazánk esetében pontosan megegyezik az októberi kutatási adattal, míg a DK esetében hibahatáron belüli elmozdulást jelent csupán.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt 3 százalékos támogatottságával valószínűleg az 5 százalékos parlamenti küszöb alatti eredményt érne el – írták.

A teljes lakosságban sem történt a hibahatárokat meghaladó változás a pártok támogatottságában az egy hónappal ezelőtti kutatáshoz képest – áll a közleményben.

Győzelmet aratott a Fidesz–KDNP jelöltje december 1-jén a szentesi időközi választáson. Cserháti Gyula, aki a szavazatok 57,4 százalékát szerezte meg.

December 1-jén időközi választást tartottak a 8. számú egyéni választókerületben, Szentesen, ahol eredetileg június 9-én Bakó Dánielnek szavaztak bizalmat a kiséri lakosok, azonban a képviselő családi okokra hivatkozva lemondott mandátumáról. Ennek okán a helyi választási bizottság új volást rendelt el.

 

 

A szentesi időközi választáson nagyarányú győzelmet aratott a Fidesz–KDNP jelöltje, Cserháti Gyula, aki a szavazatok 57,4 százalékát szerezte meg – derült ki a Választás.hu adataiból.

A választáson a Jövőnk Szentes Egyesület Kozma Andrásnét indította (28,16 százalék) , a Mi Hazánk Mozgalom Baranyi László (11,37 százalék) győzelmében bízott, Köröndi Máté (3,07 százalék) pedig független jelöltként mérette meg magát. A választáson a Magyar Péter vezette Tisza Pártnak nem volt jelöltje.
 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek