POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.07.
Módosítva: 2025.01.07.

Több pénz jut a családoknak 2025-ben, mutatjuk a részleteket

Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a háztartások jövedelmének reálértéke. Több pénz jut a családoknak.

Több pénz jut a családoknak, folytatódik a reálkeresetek növekedése. Tavaly mintegy 9-10 százalék közötti volt az átlagos reálbér-növekedés Magyarországon, és 2025-ben várhatóan folytatódik a magyar keresetek felzárkózása az uniós átlaghoz. Az EU és az OECD szerint is nőtt hazánkban a családok jövedelmének reálértéke, cáfolva azt az állítást, hogy leszakadóban van a magyar gazdaság, elszegényednek az emberek.

Több pénz
Folytatódik a reálbér-növekedés, több pénz jut a családoknak - Fotó: Bujdos Tibor

Több pénz a munkavállóknak, folytatódik a reálbérnövekedés

Az Eustat szerint 2010 és 2023 között Magyarországon nőtt az egyik legnagyobb mértékben a családok egy főre eső, rendelkezésre álló jövedelmének vásárlóértéke. 2023-ban 77 százalékkal tudtak többet vásárolni, mint 2010-ben. 

 A volt kelet-európai államok közül pedig Magyarországon és Csehországon a legkedvezőbb a szegénység-kockázati mutató - írta Facebook-bejegyzésében Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője.


A Mandiner az Európai Szakszervezeti Szövetség adataira hivatkozva azt írja, hogy az európai országok közül Magyarországon a kilencedik legalacsonyabb azoknak a munkavállalóknak az aránya, akik ki vannak téve a szegénység kockázatának. Noha a magyar minimálbér bruttó összege valóban az egyik legalacsonyabb az unióban, a minimálbéres munkavállalók száma is jóval alacsonyabb, mint a legtöbb országban. Romániában és Lengyelországban sokkal többen dolgoznak a kötelező legkisebb munkabérért, hazánkhoz képest ezért is jóval magasabb azoknak a dolgozóknak az aránya, akik keresetük mellett is a szegénységi küszöb alatt élnek.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn egy grafikont osztott meg közösségi oldalán, melyből kiderült, hogy az OECD szerint Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a háztartások rendelkezésére álló jövedelmének reálértéke 2019 év végétől 2024 második fél évéig. Magyarország mögött a második helyen Lengyelország áll, míg a harmadik helyen Szlovénia foglal helyet.

 
Persze egy dolog a statisztikai mutatók nézegetése, a másik pedig az, hogy mennyi pénz érkezik a családok számlájára. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján 2024 októberében a bruttó átlagkereset 637 ezer forintra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy októberben tovább folytatódott a bérek dinamikus növekedése, az előző év azonos időszakához képest a bruttó átlagkereset több mint 72 ezer forinttal, azaz közel 13 százalékkal emelkedett.
A reálbérnövekedés mértéke pedig 9,4 százalékot tett ki az előző év azonos időszakához képest.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése azt vetíti előre, hogy a 9-10% körüli reálbér-növekedés fennmaradhatott 2024 utolsó hónapjaiban. A Pénzügyminisztérium a 2025-ös költségvetési tervezetben 2025-ben 8,7%-os bruttó átlagkereset-növekedést vár, mely 5,3%-os nettó reálbér-növekedéssel párosul.
A KSH szerint a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 423 800, a kedvezményeket figyelembe véve 438 900 forint volt októberben.  A kedvezmények figyelembevételével számított medián nettó kereset 366 000 forint volt.  
Mivel 2025 elején a minimálbér 9%-kal, a garantált bérminimum 7%-kal nőtt, ez a magasabb bérkategóriákban is további emelkedést vonz maga után. Ezt támogatja, hogy az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében a kormány 4000 milliárd forintot mozgósít, ezen belül 2600 milliárdot a családoknak, 1400 milliárdot a kis- és középvállalatoknak.
Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 21 intézkedése két fő irányra összpontosít: a bérek növelésére a kkv-k fejlesztésével és a lakhatási válság enyhítésére az építőipar élénkítésén keresztül. Az intézkedések célja, hogy ezekkel az átfogó lépésekkel a kormány erősítse a gazdasági növekedést, hogy jövőre a 3–6 százalékos sávba kerüljön a GDP-növekedés.

Nagy Márton videóbejegyzésében részletezte, hogy mit is jelent a 21 pont

  • Több pénz jut a családoknak.
  • Megduplázzuk az adókedvezményt, növeljük a minimálbért, elindítjuk a munkáshitelt.
  • Azon dolgozunk, hogy a fiatalok könnyebben juthassanak lakáshoz.
  • Vidéki Otthonfelújítási Programot indítunk. És segítünk a lakhatásban is.
  • A munkáltató maximum 150 ezer forintot adhat a fiatalok lakhatására.
  • Arra biztatok minden fiatalt, éljenek a lehetőségekkel!
  • A vállalkozások számára kidolgoztuk a Demján Sándor Programot.
  • Hitelt, tőkét és vissza nem térítendő támogatást fogunk nyújtani beruházásokhoz, digitalizációhoz. Ezzel fogjuk fellendíteni a gazdaságot.

"Új szövetséget ajánlunk a családoknak és a vállalkozásoknak. A gazdasági fordulatot csak együtt tudjuk megcsinálni!”

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek