kulcsár edina
Sajnos már feledésbe merült, miért is jeles ez a nap, pedig rengeteg apró jel mutatja, hogy mire számíthatsz a jövőben. Többek között megtudhatod, az idei szezonban bőségesen fognak-e tojni a tyúkok...
A tél jeles napjai közül az utolsó, amit manapság ismerünk, a Valentin-nap, pedig a február 24-ének régen nagy jelentősége volt. Jégtörő Mátyás napját ugyanis jósló napnak tartották eleink, és nem csupán az időjárásra vonatkozó megfigyeléseket tehettek. Mindenki ismeri a mondást, miszerint, ha Mátyás nem talál jeget, akkor csinál, ha talál, akkor megtöri; vagyis, ha ezen a napon nem fagy, akkor hideg időszak következik, ha tombolnak a mínuszok, akkor enyhülés várható – de elődeink ennél jóval többet tulajdonítottak ennek a napnak. Többek között azt is meg tudták állapítani, mennyi tojásra lehet számítani az elkövetkező szezonban. Lássuk, mit jósol Jégtörő Mátyás, és mire érdemes e jeles napon figyelni!
Ha fúj a szél, kevés lesz a tojás
Nemcsak a fagyra, jégre kell figyelni ezen a napon, de a szélre is, ugyanis, ha szeles idő van, akkor idén kevés tojásra számíthatunk a néphagyomány szerint. A tojással kapcsolatban volt még egy érdekes szokás ezen a napon: a Mátyás-napi libatojást egyes vidékeken megjelölték, mert ezt a tojást nem volt szabad kikeltetni. Vidéke válogatja, mit gondoltak a libatojásról, egyes helyeken úgy vélték, a Mátyás-napi tojásból kikelt liba szerencsétlenséget okozhat, más vidékeken úgy vélték, hogy nyomorék lesz vagy hibás, de volt, ahol úgy tartották, hogy az ebből a tojásból kikelt liba marakodós, veszekedős lesz.
Ha hideg az idő, jó lesz a termés
A hagyomány szerint, ha Mátyás éjszakáján fagy, akkor negyven napos fagyra számíthatunk. A hideg idő azonban szerencsét is jósolt, hiszen ez azt mutatta, hogy az adott évben jó lesz a termés. Ha havas volt az idő, egyes vidékeken ezen a napon búzát, árpát, zabot vetettek, a háziasszonyok pedig répát, petrezselymet, borsót – ugyanis úgy vélték, így nem fogják megenni a férgek a magvakat. Ha esőt hozott Jégtörő Mátyás, az azonban semmi jót nem jelentett: ez azt jósolta, hogy elveri a jég a termést, és savanyú lesz a szőlő.
A halászoknak is jeles nap volt
A hagyomány szerint ezen a napon kezdenek ívni a csukák; így a vizek melletti településeken, halászfalvakban évszázadokon át várták ezeken a napokon a csukák érkezését a halászok. A Mátyás-napkor fogott hal az egész évi szerencsés halászat előjele volt; Baranyában ezt a halat „Mátyás csukájának” nevezték.