tóth gabi
Mivel rengeteg időt töltünk az ágyunkban, nem mindegy, hogy mennyire tiszta. Megoszlanak a vélemények, milyen gyakran kell kimosni az ágyneműt: van, aki hetente, mások havonta cserélik. Szakértők most elárulták, hogyan lesz a legtisztább.
A tiszta ágynemű segít a pihentető alvásban, kényelmes, jó érzés belefeküdni. De nem csak emiatt fontos időben kimosni az ágyneműt, hanem azért is, mert a huzatok, lepedő tisztasága az egészségünket is befolyásolja. Ugyanis jó esetben legalább napi nyolc órát töltünk alvással az ágyunkban, és ez idő alatt rengeteg baktérium felszaporodhat az ágyneműben. Mindenkinél más a rutin, de egy szakértő a Time magazinnak elárulta, hogy a maximális higiénia érdekében milyen gyakran érdemes bedobni a mosásba a huzatokat.
Tonya Harris környezeti ártalmakkal foglalkozó szakember a lapnak elmondta, hogy alapesetben legalább hetente egyszer célszerű kimosni az ágyneműt, de vannak olyan helyzetek, amikor ennél gyakrabban érdemes bedobni a mosásba. Például nyáron, amikor többet izzadunk, jobban elszaporodnak a baktériumok, ezért ha szükséges, bátran cseréljük le hét közben is. Betegség esetén se kell kivárni az egy hetet, hiszen van, hogy egyetlen éjszaka alatt csuromvizesre izzadjuk az ágyat; ilyenkor minél előbb cseréljük le a huzatokat.
A huzatok mosása alap, de sokan hajlamosak megfeledkezni a takaróról és a párnákról, pedig ezekben az allergének mellett rengeteg poratka is felhalmozódhat. Szakértők szerint, ha rendszeresen huzatot használunk, a takarót elég három havonta kitisztítani, a párnát pedig érdemes szezononként legalább egyszer – bár, ha van rá mód, érdemes inkább havonta kitisztítani. Nem mindegy azonban, ezeket hogyan mossuk, érdemes mindig alaposan áttanulmányozni a címkét, hiszen például a gyapjú takarókat nem szabad gépben mosni, és némelyik párnát sem ajánlatos a mosógépbe tenni – ezeket kézzel, langyos vízben tudjuk megtisztítani.
Nagyobb feladat, de muszáj alaposan kitisztítani időnként a matracot is, főleg, ha valaki allergiás, hiszen rengeteg allergén meglapulhat benne. A huzat a legtöbb matracról levehető, a címkén szerepel, hogyan szabad kimosni, közben pedig jó, ha egy mélytisztítást kap a betét is. Az igazán alapos tisztításhoz szükség lehet kárpittisztító gépre, és érdemes a nyári hónapokra időzíteni a nedves tisztítást, hogy biztosan megszáradjon estére a matrac. Szezon közben pedig segíthet a szódabikarbóna: szórj bőven a kiporszívózott matrac felületére, alaposan dörzsöld bele, és hagyd egy pár órán keresztül hatni. Ezután porszívózd ki a matracot, majd fújd be a felületét fertőtlenítő spray-vel; ilyet bármelyik drogériában beszerezhetsz.