tóth gabi
Ha egyre többször találkozol sárga vagy elszáradt levelekkel, könnyen lehet, hogy a száraz levegő a ludas. A szobanövények télen ugyan nyugalmi állapotban vannak, de a fűtés miatti alacsony páratartalom megviseli őket.
A száraz levegő fűtési szezonban sem az emberre, sem a növényekre nézve nem egészséges. A szobanövények télen gyakran elkezdenek kókadozni, sárguló levelek jelezhetik, hogy az alacsony páratartalom kezdi megviselni a szeretett növényeinket. A szobanövények gondozása a hideg hónapokban nem ad sok feladatot, hiszen ritkábban kell öntözni, a legtöbbnek tápoldatra sincs ilyenkor szüksége a nyugalmi időszak miatt; de van, hogy párásításra nagy szükségük van. Ez egyébként nemcsak a szobanövényeknek, hanem nektek is jót tehet. Összegyűjtöttük, hogyan tudod megmenteni a növényeidet a téli mostoha körülményektől!
A lakásban az optimális páratartalom 40-60 százalék között van; ha nincs páratartalom-mérő készüléked, érdemes beszerezni egyet, és ha 40 százalék alá csökken az érték, akkor párásítani kell. Ezt megteheted azzal, hogy a mosott ruhákat a szobába teregeted ki, vagy beszerzel egy párásító készüléket, illetve lehet kapni fűtőtestre szerelhető párásítókat, melyek még mutatósak is. A szobanövények télen azonban ennél többet igényelnek; ha alacsony a páratartalom, érdemes külön párásítani a cserepek körül.
Tegyél a cserepek alátétébe kavicsokat, majd öntsd fel vízzel az alátétet. Így folyamatosan párolog a víz a levelek körül, amit a cserépen keresztül nem vesz fel a növény. Önmagában ez azonban nem elég; érdemes egy-két naponta szórófejes flakonnal vízpermetet szórni a szobanövények leveleire. Fontos, hogy ne vidd túlzásba, mert ha túl sokáig nedvesek a levelek, az a gombabetegségeknek is kedvezhet!
Az is jó megoldás lehet, ha a magasabb páratartalmat igénylő fajtákat beviszed a fürdőszobába; persze ezt csak akkor tedd, ha kapnak ott elég természetes fényt. A fürdőben naponta keletkező párát imádni fogják a növényeid.
Vannak olyan növények, melyek nemhogy jól érzik magukat a száraz levegőjű lakásokban, de még párásítanak is! Ezek a szobanövények télen segítenek megküzdeni az alacsony páratartalommal, és még jól is néznek ki. Ilyen többek között az anyósnyelv, a korallvirág, a csüngő csokrosinda és a fikusz is. Tedd őket a többi növény közé, vagy abba a helyiségbe, ahol alacsony a páratartalom.