tóth gabi
Télen a természet pihen, a fagyok az utolsó termést is elviszik. Legalábbis így szokott lenni, de idén egészen más képet mutat a kert télen: van, ahol még érnek a gyümölcsök, és a rózsák is ezerrel virágoznak...
Akinek kertje van, tudja, hogy a természet körforgásában mikor minek kell következnie – például a téli fagyok idején csupasz fákkal, elfagyott virágokkal kellene találkozni odakint. Csakhogy az enyhe időjárás miatt idén egészen másképp fest a kert télen: egy hobbikertészeknek szóló Facebook csoportban a tagok sorra panaszkodtak, hogy még nemhogy a virágok nyílnak, de a gyümölcs se fagyott le a fákról. Bár voltak hidegebb napok, komoly fagy még nem volt ebben a szezonban, így a természet sem tért teljesen nyugovóra – aminek tavasszal meglehetnek a következményei, hiszen, ha továbbra sem jön jelentős lehűlés, rengeteg kártevőre, kórokozóra számíthatunk.
A csoport egy tagja megosztotta, hogy még piroslanak az almák a kertben, miközben levelek már nincsenek a fán, és nem fagyott meg a gyümölcs, hanem ehető – legyünk őszinték, a kert télen már nem szokott gyümölcsöt adni. Azt hihetné az ember, hogy egyedi a jelenség, de rengeteg hozzászólás érkezett a megosztás alá, melyekben sok-sok virágot mutattak a csoporttagok; máskor ilyenkor a rózsa már leveleit és szirmait lehullajtva várja a tavaszt, most pedig szinte teljes virágban pompáznak a bokrok. De sok helyen még a krizantém, a napvirág is tartja magát, és mintha tavasz lenne, úgy virítanak. Van, akinél az enyhe tél miatt még virágzik a muskátli, más epret szüretel – miközben a tél közepén járunk.
A fűtésszámlának jót tesz, a kertnek annál kevésbé, ha elmaradnak az igazi mínuszok, így a klímaváltozás a saját termésre is hatással lehet. A tavaszias időt megérzi a kiskert télen, egyrészt túl sok kártevő marad meg, másrészt korábban beindulnak a növények élettani folyamatai. Ez pedig azt jelenti, hogy a téli nyugalmi állapotot megzavarja, hogy túl meleg van, vagyis túl korán ébredhetnek fel a növények: előbb lesz rügyfakadás, korábban indul meg a fákban a nedvkeringés, és ha később mégis jön egy nagyobb fagy, az súlyos károkat okozhat. Ezért gond, ha a kert télen még tele van élettel, hiszen a rövidebb nyugalmi időszak miatt kisebb lesz a növények ellenálló-képessége a betegségekkel, kártevőkkel szemben. Ezekből pedig bőven lesz tavasszal, ha nem lesz legalább 10-15 napig -10 fokos napi átlaghőmérséklet, hiszen csak ez képes megritkítani az áttelelő rovarokat, gombákat.
A gyümölcsfák törzsét érdemes lemeszelni egy fagymentes napon, ha még nem tetted meg, ez ugyanis segít késleltetni a rügyfakadást, hiszen a fehér mészréteg visszaveri a fényt, és emiatt hűvös marad a törzs, ezzel „becsapod” a növényt. A kártevők, kórokozók ellen a leghatásosabb védekezés, ha nem marad el a lemosó permetezés február végén-március elején. De a legtöbbet év közben teheted a növényeidért: legyen megfelelő számukra a tápanyag- és víz utánpótlás, hiszen így erősítheted a természetes ellenállóképességüket.