Magyar Péter hr-főnöke : Jól jöhet pár százezer ember halála

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.11. 04:04

Biden még utoljára feltöltötte az ukrán fegyverraktárakat

500 millió dollár értékben.

Joe Biden amerikai elnök újabb 500 millió dollár értékű katonai segélycsomagot küld Ukrajnába. Donald Trump megválasztása után a Biden-adminisztráció rekordsebességre kapcsolt a támogatások küldésével, az újabb csomagot a tegnapi ramsteini találkozón jelentették be. Bidenék versenyt futnak az idővel, sajtóértesülések szerint még közel négymilliárd dollár Ukrajnába küldésére van jogosultságuk. Az elnöki ciklusból hátramaradó néhány nap már valószínűleg nem lesz elegendő, hogy továbbítsák a forrásokat, így azok Trump ellenőrzése alá fognak kerülni.

Decemberben több bejelentéssel már további hatmilliárd dollárt biztosítottak a háborút vívó országnak, de úgy tűnik, alig tíz nappal Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépése előtt sem állt le a támogatás.

A Biden-adminisztráció védelmi minisztere, Lloyd Austin csütörtök jelentette be az újabb 500 millió dolláros támogatást a németországi Ramstein légibázison, ahol azért gyűltek össze Ukrajna szövetségesei, hogy megvitassák a katonai segítségnyújtás jövőjét.

A fegyvercsomag a következő elemekből áll:

  • AIM–7, RIM–7 és AIM–9M légvédelmi rakéták,
  • levegő-föld rakéták,
  • kiegészítő felszerelés az F–16-osokhoz,
  • páncélozott hídrendszerek,
  • biztonsági kommunikációs berendezések,
  • kézifegyverek és lőszerek,
  • pótalkatrészek, támogató berendezések, szerviz, kiképzés és szállítás.

Azóta, hogy Trump novemberben győzelmet aratott a választásokon, nem hívták össze a csoport teljes körű találkozóját. A laza szövetséget — amelyet Ramstein-formátumnak is neveznek a légibázis után, ahol általában ülésezik — az amerikai védelmi minisztériuma irányítja. Életre hívása óta ez a legfőbb eszköz a nyugati katonai támogatás koordinálásában. A hamarosan leköszönő védelmi miniszter a következő szavakkal búcsúzott az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport nevű testület találkozóján:

„Ahogyan azt már 2022 áprilisában, az első találkozónkon, itt Ramsteinben is mondtam, Putyin háborúja kihívás a szabad embereknek, legyenek bárhol. És mindannyiunk érdeke, hogy az autokraták ne tudják birodalmi ambícióikat a szabad és szuverén népek alapvető jogai elé helyezni. Ukrajna jogos önvédelmi háborút folytat, és ez korunk egyik nagy ügye. Életem egyik legnagyobb megtiszteltetése volt, hogy én elnökölhettem ezt a kapcsolattartó csoportot.”

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter egy Ukrajnának nyújtott korábbi katonai segély részleteit ismerteti a Pentagonban tartott sajtótájékoztatón 2024. április 26-án (Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

A média többsége úgy értesült, hogy ez volt a Biden-adminisztráció utolsó segélycsomagja Ukrajnának. Sajtóértesülések szerint az 500 millió dolláros katonai segély után még mindig további 3,8 milliárd dollárnyi Kijevnek szánt támogatás marad felhasználatlanul az úgynevezett PDA-programból. A Fehér Ház korábbi ígérete szerint Biden hivatali idejének végéig a teljes összeget elköltik. Több forrás szerint Washington ezt nem fogja tudni megtenni.

A Pentagon megerősítette, hogy ezek a pénzeszközök Donald Trump január 20-i beiktatása után átkerülnek az új elnök irányítása alá.

Azóta, hogy Trump novemberben győzelmet aratott a választásokon nem hívták össze a csoport teljes körű találkozóját. A laza szövetséget — amelyet Ramstein-formátumnak is neveznek a légibázis után, ahol általában ülésezik — az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma irányítja. Életre hívása óta ez a legfőbb eszköz a nyugati katonai támogatás koordinálásában.

Egyelőre nem világos, hogy Trump, aki többször állította, hogy hivatalba lépése után gyorsan véget vet a háborúnak, folytatja-e ezt a kezdeményezést? Néhány tisztviselő azt szerette volna, ha a NATO veszi át a hálózat vezetését, hogy garantálják a folytonosságot — akár a következő amerikai elnök támogatásával, akár anélkül. A hét elején Biden közel 2,5 milliárd dollár értékű friss katonai támogatást jelentett be Kijev számára, december hónapban ezt megelőzően már többször is támogatást nyújtott Ukrajnának.

Az Európai Bizottság folyósította Ukrajnának a világ hét legfejlettebb iparú országával (G7) közösen jóváhagyott mintegy 45 milliárd eurós pénzügyi támogatás első, hárommilliárd eurós részletét – tájékoztatott a brüsszeli végrehajtó testület pénteken.

A pénzügyi támogatási csomag egy legfeljebb 35 milliárd eurós rendkívüli makroszintű kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.

A makroszintű pénzügyi támogatás (MFA) keretében az orosz központi banknak az uniós bankokban befagyasztott pénzeszközeiből származó kamatbevételeket bocsátják Ukrajna rendelkezésére.

A pénzeszközök – a tervek szerint – segítenek Ukrajnának az EU-kölcsön, valamint a G7-partnerek által nyújtott kölcsönök költségeinek fedezésében és a hiteltörlesztésben. Míg a mechanizmus pénzeszközei a hitelek költségeinek fedezésére és visszafizetésére szolgálnak, Kijev az MFA-ből származó összeget saját belátása szerint használhatja fel.

A kölcsön folyósításának feltétele, hogy Ukrajna továbbra is elkötelezze magát a hatékony demokratikus mechanizmusok fenntartása és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett, valamint további, egy egyetértési megállapodásban rögzíteni tervezett politikai feltételek teljesítése mellett.

Az EU által Oroszországgal szemben bevezetett szankciók részeként 2022 februárja óta az orosz központi banknak a tagállamok pénzintézeteiben tárolt vagyoni eszközeit, mintegy 210 milliárd euró értékben befagyasztották. A generált profitot éves szinten és a kamatszinttől függően évi mintegy 2,5-3 milliárd euróra becsülik.

Az uniós bizottság pénteken közzétett közleményében hangsúlyozta: az első részlet kifizetése az EU „megingathatatlan elkötelezettségét” bizonyítja, amely szerint segíti Ukrajnát abban, hogy szembe tudjon szállni Oroszországgal a háborújában, fenntartsa a makrogazdasági és fiskális stabilitást, újjáépítse a létfontosságú infrastruktúrát, beleértve az energiarendszereket, és beruházzon a védelmi infrastruktúrába.

A makroszintű pénzügyi támogatás döntő fontosságú Ukrajna sürgető költségvetési szükségleteinek kielégítésében, amelyek – mint írták – jelentősen megemelkedtek az elhúzódó háború miatt. A kölcsönt Ukrajna közvetlenül katonai kiadásainak fedezésére is felhasználhatja, beleértve a védelmi infrastruktúrát is.

Az ukrajnai háború kezdete óta az EU tagállamaival együtt közel 134 milliárd eurót biztosított Ukrajna védekezési erőfeszítéseinek és gazdaságának támogatására, hozzájárulva ezzel az alapvető szolgáltatások fenntartásához, valamint az újjáépítéshez, a humanitárius segítségnyújtáshoz és a háború elől menekülőknek nyújtott segítséghez az uniós országok területén – tették hozzá.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az X közösségi oldalon a hitelfolyósítás kapcsán azt írta, a közel három éve tartó háborúval küzdő Ukrajna „továbbra is számíthat barátaira és partnereire”. Az EU és a G7-országok támogatása pénzügyi stabilitást biztosít Ukrajnának, hogy továbbra is harcolhasson a szabadságáért és győzedelmeskedjen – írta az uniós bizottság elnöke.

Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője bejegyzésében hangsúlyozta: a háborút Oroszország indította, ezért neki is kell megfizetnie az árát.

A befagyasztott orosz vagyonból származó támogatás segíteni fogja Ukrajna gazdaságát és védelmi erőfeszítéseit – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök bejelentette, hogy találkozót készít elő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború befejezése érdekében.

Vlagyimir Putyin „azt akarja, hogy találkozzunk, és folyamatban van ennek megszervezése” – mondta Trump a republikánus kormányzókkal a floridai Palm Beachen lévő Mar-a-Lago rezidenciáján tartott találkozója előtt csütörtökön. Hozzátette:

véget kell vetnünk ennek a háborúnak, amely egy igazi zűrzavar.

 

December 19-én, az évente megrendezett televíziós kérdezz-felelek óráján Vlagyimir Putyin már jelezte, hogy „kész bármikor találkozni Trump úrral”. „Ha valaha is találkozunk Trump megválasztott elnökkel, biztos vagyok benne, hogy sok megbeszélnivalónk lesz” – jelentette ki.

Donald Trump, aki január 20-án lép hivatalba, választási kampánya során azt ígérte, hogy

24 órán belül véget vet az ukrajnai háborúnak, és azonnali tűzszünetre és tárgyalásokra szólított fel.

Az Egyesült Államok az ukrajnai háború 2022. februári kezdete óta Kijev legfőbb támogatója, már több mint 65 milliárd dollár katonai segélyt nyújtott számára.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek