tóth gabi
A minimálbér és a garantált bérminimum emelése tolja felfelé a kereseteket. 10 százalék fölött nőhet közel egymillió ember fizetése.
10 százalék fölött nőhet a munkavállalók fizetése azoknál is, akiket nem érintett a minimálbér és a garantált bérminimum emelése, köszönhetően a tavaly megkötött történelmi bérmegállapodásnak. A hároméves bérmegállapodás alapján 2025-től három év alatt a minimálbér 9, 13 és 14 százalékkal, a garantált bérminimum pedig idén 7 százalékkal emelkedik. A megállapodás értelmében a minimálbér 2025. január elsejével bruttó 290 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 7 százalékkal, bruttó 348 800 forintra nőtt.
A következő három évben közel 40 százalékkal emelkedik a minimálbér mértéke, de ez nemcsak azt a nagyjából egymillió embert fogja érinteni, akire közvetve vagy közvetlenül hatással van, hanem a fölötte lévő béreket is érdemben fogja növelni – hangsúlyozta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára korábbi Facebook-üzenetében.
A munkavállalóknak és a munkáltatóknak is biztonságot, kiszámíthatóságot jelent a hároméves bérmegállapodás. Már tavaly is megfigyelhető volt, hogy még a minimálbér és garantált bérminimum emelésénél is nagyobb mértékben emelhetik a fizetéseket a cégek az alacsonyabb kereseti sávokban. Azoknál a vállalatoknál ugyanis, amelyek meg akarják tartani a szakképzett munkaerőt, muszáj jelentősen emelni a béreket – mondta a Világgazdaságnak Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek vezetője. Ahol eddig aláírták bérmegállapodásokat, ott jellemzően 7–9 százalék közötti emelésben állapodtak meg a felek, de az alacsonyabb kereseti sávokban az ennél nagyobb mértékű, akár két számjegyű béremelés is lehetséges. A bértorlódást próbálják ilyenkor elkerülni a cégek, hogy például a pályakezdő munkavállaló ugyanannyi bért kapjon, mint a tíz éve ott dolgozó szakember.
Az idei béremelésekkel együtt a közszférában is jelentős bérfejlesztések zajlanak, ami a Liga vezetője szerint az állami és önkormányzati társaságoknál egyaránt megfigyelhető.
Kiemelte a pedagógusokat, akiknek a keresete januártól átlagosan 21,5 százalékkal emelkedik. Ezzel a tanári átlagbér 2025-ben bruttó 844 ezer forint lesz, míg a gyakornoki fokozat illetménye 640 900 forint, és jó esély van rá, hogy 2027-ben az átlagos pedagógusbér eléri az egymillió forintot. A pedagógusokon kívül jelentős béremelést kapnak a vízügyi- és tudománypolitikai területen dolgozók, valamint a bírák, az igazságügyi dolgozók, és a fogalmazók fizetése is jelentősen nőni fog 2025-ben.
Mivel a hároméves bérmegállapodás végére a minimálbérnek el kell érnie a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát, a kormány számításai szerint egy lépésre leszünk attól, hogy összejöjjön az ezer eurós minimálbér. Ez 2028-ra valósulhat meg, és addigra a bruttó átlagkereset is megközelítheti az egymillió forintot. A bérmegállapodás azért is lényeges, mert szavatolja, hogy a következő években is erőteljes bérkiáramlás legyen a magyar gazdaságban. A jelenlegi bérdinamika alapján idén 4–5 százalék között nőhet a fizetések vásárlóereje, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter úgy véli, a magyar gazdaság ezt a tempót képes fenntartható módon, hosszú távon kezelni.