tóth gabi
Tovább folytatódik minden idők legnagyobb pedagógus béremelése.
Január elsejétől 32,2 százalékkal nőtt a tanárok bére, jövő évtől pedig várhatóan újabb 21 százalékkal emelkedik majd. A megelőző két évben 10-10 százalékkal emelkedtek a pedagógusbérek átlagosan. Ez azt jelenti, hogy összesen több mint 93 százalékkal emelkedik a pedagógusok bére, tehát közel duplájára nő a magyar pedagógusok jövedelme négy év alatt.
Azoknak a pedagógusoknak, a pedagógus munkát segítőknek, akik olyan településen tanítanak, ahol nagyon magas a hátrányos helyzetűek a száma, automatikusan 20 százalékkal magasabb a bérük. Ez több mint 18 ezer pedagógust és körülbelül 6500 oktató munkát segítő munkatársat érint, tehát körülbelül 25 ezren kapnak 20 százalékkal magasabb bért azért, mert hátrányos helyzetű településen dolgoznak.
Idén a pedagógusok átlagos fizetése a tankerületi iskolákban 652 ezer forint környékén alakult.
A tervek szerint a jövő évben 800 ezer forint felett lesz a pedagógusok a bére,
és a kormány el szeretne jutni oda, hogy minél több pedagógus keressen 1 millió forint fölött, abban bízva, hogy 2027-re a pedagógusok átlagbére már 1 millió forint környékén alakul.
Szeptembertől elindult egy új rendszer is, amely a tanárok teljesítményét értékeli. Az értékelési rendszer lényege, hogy aki többet tesz a gyerekekért, azoknak még nagyobb mértékben nőjön a fizetése. Vannak bizonyos általános szempontok, amelyek fontosak a minőségi munkától a pontos munkavégzésig, szakmai kritériumokig, s vannak, amelyeket maga a pedagógus és az igazgató együtt határoz meg. Így az adott iskolára jellemző különböző körülmények alapján tudja például a pedagógus a saját teljesítménycéljait meghatározni, ebben pedig megállapodik az iskolaigazgatóval.
A teljesítmény-értékelési rendszer lényege, hogy a jobbak, akik tényleg szívüket-lelküket beleadják a gyerekek nevelésébe, tudjanak még többet keresni, mert a szakmai siker és a nagyobb anyagi elismerés a segít a pedagógusok pályán tartásában is.