tóth gabi
Befőzéskor rengeteg paradicsomhéj kerül a komposztra vagy a kukába, pedig kár kidobni, hiszen megfelelően előkészítve később sok mindenre felhasználhatod a konyhában. Mutatjuk, hogyan tudod eltenni télire!
Már javában érik a paradicsom a konyhakertekben, készül a sok paradicsomszósz, paradicsomlé. Rengeteg paradicsomhéj marad a passzírozás után, de érdemes ezt is hasznosítani, hiszen isteni paradicsomport készíthetsz belőle. Ez a fűszer egész télen eláll, és friss paradicsomízt ad a leveseknek, pörkölteknek. Mutatjuk, hogyan készítsd el!
Alaposan szárítsd ki
A befőzés végén a paradicsompasszírozóból kikerült héjakat terítsd el sütőpapírral bélelt tálcán úgy, hogy minél vékonyabb rétegben legyen. Figyelj arra, hogy egyenletesen oszlasd el a pépet, hogy ne fülledjen be. Tedd ki a tűző napra a tálcákat, és három-négy napig szárítsd őket. Éjszakára vidd be a lakásba, mert a harmat miatt újra benedvesedhet. Reggel pedig folytasd a szárítást.
Tedd a darálóba
Amikor már teljesen kiszáradt a paradicsomhéj, tedd turmixgépbe vagy kávédarálóba, és őröld por állagúra, finomra. Önmagában is tökéletes, de ízlés szerint keverhetsz hozzá őrölt, szárított zöldfűszereket (bazsalikomot, fokhagymaport például). Befőttes vagy csatos üvegben, hűvös, sötét helyen tárolva egész télen eláll. Sütéshez, főzéshez bármikor előveheted.
Húsokra és zöldségekre is isteni
Szinte mindenhez illik a paradicsomhéjból készült por: szórhatsz belőle egy keveset a sült húsokra, megízesítheted vele a főzelékeket, leveseket és szószokat is, de tehetsz egy keveset a zöldségsalátára is. De akár kenyér- vagy pizzatésztába is belegyúrhatod, így igazán különleges lesz a végeredmény. Ha nemcsak piros, hanem sárga paradicsomból is készítesz port, látványos lesz a különféle színű fűszer a kamrapolcon.