tóth gabi
Régóta húzódó vitát zárunk most le.
Ahány ház, annyi szokás. Amikor főzésre adjuk a fejünket, valamilyen eszközt mindenképpen használnunk kell a kevergetésre. Ez rendszerint fakanál szokott lenni a magyar konyhákban, abban azonban a mai napig nincs egyetértés, hogy a rotyogó ételben benne szabad-e hagyni a fakanalat? Senkiben ne maradjanak kérdések, mutatjuk a választ!
Kivel ne történt volna meg legalább egyszer az életben, hogy bográcsozás közben a rotyogó ételben hagyta a fakanalat, mire az egyik rokon vagy ismerős rákiáltott, hogy azonnal vegye ki. Ezen a társaság fele rendszeresen felháborodik - mondván, hogy minek kivenni -, a másik fele pedig egyetért, hiszen szerintük sem szabad benne hagyni a kavargatásra szolgáló eszközt. De mi is az igazság? Kinek van igaza?
A fakanál - anyagából eredően - könnyen felvesz szagokat és ízeket, emellett könnyedén megtelepednek rajta különféle baktériumok is. Higiéniai szempontból különösen problémás, ha valaki a fakanállal kóstolgat, azt nyalogatja, hiszen így a nyálunkban található baktériumok is megtelepednek rajta. Ekkor persze sokan rámutathatnak bosszankodva, hogy alaposan el szokták mosni a fakanalat, ugyanakkor tisztában kell lennünk ennek szerkezetével! A fakanál barázdás, amelyen mikroszkopikus méretű repedések sokasága húzódik meg. Többek között ez az oka annak, hogy erőteljesen magába szívja az ízeket és a szagokat, emellett pedig a bacilusoknak is biztonságos otthont ad. Ezért bár az az érv nem teljesen helytálló, hogy a fakanál elrontja az étel ízét, azért mégsem túl egészséges benne hagynia fortyogó levesben. Hő hatására - ha huzamosabb ideig benne tároljuk az ételben - akkor a barázdákban meghúzódó bacilusok kioldódhatnak, és ezzel akár meg is betegíthetjük magunkat és vendégeinket is.
A Ripost korábban már beszámolt arról, hogy célszerű a fakanalat a fazék tetején hagyni, ennek alapján szervezzük át szokásainkat!