Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2022.10.07.

Ezt a hibát ne kövesd el soha a csipkebogyóval

Már piroslanak az egészséges, szép bogyók a bokrokon, amiből tea, lekvár és szörp is készülhet. Nem mindegy azonban, mikor és hogyan kezded szedni, mutatjuk a buktatókat.

Befőzős csoportokban, online fórumokon már rengetegen büszkélkednek a temérdek csipkebogyóval, amit szedtek, no meg a belőle készült finomságokkal. Bár már ontják a bokrok a termést, és nagy a kísértés, hogy begyűjtő körútra indulj, könnyen lehet, hogy érdemes még várni egy kicsit. Sokan úgy tartják, hogy amint pirosak a bogyók, máris szedhető, feldolgozható, mások szerint csak akkor szabad leszedni a csipkebogyót, ha már az első fagyok megcsípték. A kérdés azonban nem ennyire egyszerű: a túl korai és a túl késői szedéssel is nagy hibát követhetsz el.

Megcsípje a fagy vagy se? Fotó: Pixabay.com

Attól függ, mire szeretnéd használni

Ha maximálisan ki akarod használni a csipkebogyó gyógyhatását és magas vitamintartalmát, akkor jobb nem megvárni az első fagyokat, hiszen a C-vitamin tartalom az első fagy hatására 20%-kal, a második fagy után 50%-kal esik vissza. Ha szárítani szeretnéd teához, akkor szeptember végén, október elején már szedheted. Azonban ha lekvárt szeretnél készíteni belőle, akkor érdemes megvárni, hogy megcsípje a fagy a bogyókat, hiszen ettől megpuhulnak, és könnyebb lesz feldolgozni őket – a lekvárfőzés során egyébként is elfő a vitaminok nagy része a gyümölcsökből. 

Nem mindegy, hogyan szeded

Csak vegyszerektől és szennyeződésektől mentes csipkebogyót érdemes gyűjteni, így kerülendők az úttest melletti bokrok, és az is fontos, hogy ne legyen permetezve a terület növényvédő szerekkel. A bogyókat óvatosan szedd, hiszen a bokor nagyon tüskés, és közben arra is figyelni kell, ne sérüljön meg a termés. Közvetlenül a kocsány alatt metszd le a bogyókat úgy, hogy a lehető legrövidebb szár maradjon rajtuk. Jól szellőző kosárba szedd, ugyanis zacskóban hamar befülled a termés.

A szárított csipkebogyóból készült tea valóságos kincs a téli hónapokban. Fotó: Pixabay.com

Feldolgozni mindenképpen macerás

Akár teához szárítod, akár lekvárt vagy szörpöt készítesz belőle, a feldolgozást nem úszod meg, ami mennyiségtől függően akár egy napos munka is lehet. Szedés után minél hamarabb válogasd át a bogyókat. Teához éles késsel vágd le a csipkebogyók szárait, a csészelevek maradványait, majd vágd ketté őket és kapard ki a magokat. Ha jó az idő, a napon szárítsd ki, bent pedig tedd 80 fokos sütőbe. Teához ne mosd meg a bogyókat! Lekvárkészítésnél viszont igen. Vágd le a bogyók két végét, most meg őket, majd áztasd be 4-5 órára, és csak azután kezdd el a főzni. Ha puhára főtt, passzírozd át, majd készítsd el ugyanúgy, mint a többi lekvárt.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek