kulcsár edina
A rendszeres kávéfogyasztók nagyon is jól tudják, hogy nem csupán rosszabb az íze, de sokkal keserűbb is. A tudománynak erre is van magyarázata, ahogyan arra is, mit lehet felmelegítés helyett tenni...
Ha rendszeresen fogyasztasz otthon kávét, biztosan jártál már úgy, hogy megmaradt reggelről néhány adag, de az is előfordulhat, hogy munka közben kihűlt a reggel előkészített feketéd. Ilyenkor logikus, hogy az ember beteszi egy körre a mikróba – és ekkor jön a meglepetés. A kávé ugyanis sokkal keserűbb lesz, mint főzés után volt…
Ráadásul teljesen mindegy, hogyan melegíted újra, mikróban, tűzhelyen egyaránt rettentő keserű lesz még a legminőségibb, legfinomabb kávé is. A kávébabok DNS-ébe ugyanis bele van kódolva, hogy a pörkölés, majd a melegítés hatására olyan savakat és egyéb összetevőket bocsássanak ki, amiktől egyre intenzívebb lesz a keserű íz. A frissen szüretelt kávészemek még tartalmaznak édes ízeket is – aztán a pörköléssel ez változik, a főzéstől pedig még keserűbb lesz a kávé, mondta a Huffington Post magazinnak Emily Rosenberg, egy kávéforgalmazó cég szakértője. Így logikus, hogy minél többször melegítesz fel egy kávét, annál keserűbb lesz az íze.
A kávé újramelegítése a szakértő szerint pontosan ugyanaz, mint egy már készre sült tortát visszadugni a sütőbe: kiszáradna és teljesen tönkremenne, és persze az ízét is elvesztené. De akkor mostantól igyuk hidegen a kihűlt kávét? Természetesen erre nincs szükség; csak néhány dologra érdemes jobban odafigyelni.
Érdemes első körben olyan kávéfőzőt beszerezni, ami melegen is tartja a feketét, vagy főzés után termoszban tárolni a folyadékot. Ha pedig muszáj mikróban megmelegíteni, vedd vissza a teljesítményt nyolcvan százalékra; tűzhelyen pedig lassú tűzön melegítsd fel. De a legegyszerűbb az, ha mindig annyi kávét főzöl, amennyit meg is fogsz inni. Így hosszabb és tartalmasabb szünetet tudsz tartani munka közben, és mindig friss, finom kávét ihatsz.