kulcsár edina
Vajon elég az eddig hordott szövetmaszk a koronavírus omikron variánsa ellen? Ha nem, akkor milyen maszk védhet meg a fertőzőképes vírusmutációtól?
A koronavírus omikron variánsáról annyit már biztosan tudunk, hogy az eddigi változatoknál is sokkal fertőzőképesebb. Az adatok szerint világszerte rohamos gyorsasággal terjed. Épp ezért felmerül a kérdés, hogy vajon megfelelően véd-e ellene az eddig bevált maszk.
Azt szintén bizonyítottnak mondhatjuk, hogy a maszkviselés a koronavírus elleni védekezés egyik fontos eszköze, hiszen elejét veheti a vírusokat tartalmazó aeroszolok levegőbe kerülésének. Persze egyáltalán nem mindegy, milyen maszkot viselünk, hiszen a különféle anyagú maszkok eltérő védelmet nyújtanak. És természetesen a maszkviselés mellett szükség van a védekezés többi lehetőségére is, a tömeg kerülésére, a távolságtartásra, a gyakori kézmosásra, kézfertőtlenítésre, és a védőoltások felvételére.
A rendkívül fertőzőképes omikron variáns terjedését látva a szakértők is módosítottak a maszk viselésére vonatkozó eddigi ajánlásaikon. Most különösen fontos, milyen maszkra esik a választásunk, és azt hogyan viseljük: a sima, egyrétegű textilmaszk ma már nem tekinthető megfelelően biztonságosnak. A szakértők szerint minél többrétegű a maszk, annál jobb. Sokan a kettős maszk viselését javasolják: ha két maszkot veszünk fel egymásra, azzal egyrészt lezárjuk a maszk peremén képződő réseket, másrészt pedig a többrétegű maszkok az érkező és távozó részecskékkel szemben is komolyabb védelmet nyújtanak.
A lakosság által használt maszkok közül az N95 vagy FFP jelzésű véd a legjobban. Az Egyesült Államokban a dél-koreai gyártmányú KF94 jelzésű maszkokat is ajánlják. Ha ezt megfelelően viseljük, akkor nincs szükség dupla maszkra. A szövetmaszkot viszont érdemes kék sebészeti maszkkal társítva hordani, amely jól illeszkedik az arcra, takarja a réseket, így biztosabb védelmet nyújt. A rosszul illeszkedő sebészi maszk pántjára csomót köthetünk vagy hajtogathatjuk, hogy megfelelően illeszkedjen, és ne hagyjon a vírusok bejutására alkalmas réseket az arc mellett.
Azt, hogy a maszk megfelelően illeszkedik-e, a peremeire helyezett kézzel lélegezve ellenőrizhetjük. Ha a peremek mellett kiszökik a levegő, akkor érdemes a fülpántokat szorosabbra venni, vagy a maszkot az orrnyeregnél megfelelően leszorítani. Az viszont jó jel, ha a maszk minden lélegzetvételnél láthatóan ki-be mozog.