A szavazatok kétharmadával nyert a Fidesz Tolnában

POLITIK
MEDICINA

Szerző WB

Létrehozva: 2025.01.12. 19:30

Mit tegyünk, ha fagyállómérgezést kapott a háziállatunk?

A téli időszakban a fagyállómérgezés az egyik leggyakoribb mérgezési típus a kutyáknál. Ez az átlátszó, szagtalan, és néha édeskés ízű folyadék veszélyesen vonzó lehet az állatoknak. Fontos tudni, hogy már nagyon kis mennyiség is halálos lehet egy kutya számára. A fagyállómérgezés megelőzésének legjobb módja az óvatosság és a megfelelő tájékozottság.

Az American Association of Poison Control Centers -AAPCC (Amerikai Mérgezésellenes Központok Szövetsége) szerint az etilén-glikol a második leggyakoribb oka az állatok mérgezéses haláleseteinek. Ennek oka, hogy a fagyálló széles körben elérhető, és édeskés íze kellemes lehet az állatok számára.

Fotó: pexels

Kis mennyiség is végzetes lehet

A kutyák különösen veszélyeztetettek, mivel könnyen hozzáférhetnek a fagyállóhoz, ha az autókból kiszivárog, és a garázsban vagy az úton pocsolyákban gyűlik össze. Az is előfordulhat, hogy belelépnek a fagyállós pocsolyákba, majd lenyalják a mancsukról. Az etilén-glikol gyorsan felszívódik a szervezetükben, így még egy kis mennyiség is végzetes lehet.

 

Súlyos károsodást okozhat

Amikor a kutya etilén-glikolt nyel le, a toxin gyorsan felszívódik a gyomorból, és a májban metabolizálódik olyan anyagokká, amelyek különösen mérgezőek a vesékre. A mérgezés hatására az állat emésztőrendszere, mája, agya és veséi súlyos károsodást szenvedhetnek.

 

Csalogató, édes íz

Fontos, hogy lehetőleg ne az állat közelében végezzük a fagyálló hűtőfolyadék töltést, mert az esetleg melléfolyt folyadék édeskés íze miatt vonzó lehet kedvenceinknek. Mivel nem csak háziállatainkra, de a környezetünkben élő más állatokra – madarakra, sünökre – is veszélyes, ezért inkább a benzinkúton töltsük a folyadékot.

 

Gondosan zárjuk el

A fagyálló mérgezés nem csak a kutyákra veszélyes; más háziállatok, például macskák is érzékenyek rá. Sőt, emberre is mérgező lehet, ezért rendkívül fontos, hogy ha otthon tartunk belőle, a fagyállót mindig zárt, biztonságos helyen tároljuk.

 

Igyon indulás előtt

Séta előtt mindig itassuk meg kis kedvencünket, de akár vihetünk is magunkkal langyos vizet és utazótálat is, ha hosszabb sétára indulunk vele, így nem érez majd akkora késztetést, hogy mindenbe beleigyon.

 

Óvjuk a mancsokat

Séta közben is óvjuk a puha kutyamancsokat. Sérülést okozhat rajtuk a jég, a hó, a só, és minden más vegyi anyag, például a fagyálló és az útszóró só. Ráadásul a hótakaró alatt lehetnek olyan éles tárgyak, melyeket nem látunk előre. Ha kutyusunk tolerálja őket, akkor ezek ellen a legjobban vízálló kiscipőkkel védekezhetünk.

 

Tartsuk őket pórázon

Még a 100%-ban megbízható kutyánkat se hagyjuk télen póráz nélkül bóklászni. Ha esetleg valamiért meglépne mellőlünk, felügyeletünk nélkül könnyen felnyelhet valamit az útról. A hó, főleg a városokban tartalmazhat fagyállót vagy jégmentesítéshez használatos vegyszereket, vagy egyszerűen csak az útról lekotort piszkot. Ezek pedig emésztőrendszeri gyulladást okozhatnak. Érdemes lehet olyan pórázt használnunk, ami például az övünkhöz rögzíthető, így akkor sem ejtjük el, ha esetleg elcsúszunk.

 

Ne térjünk le a jó útról

Mindig a már jól ismert utakon közlekedjünk. Ne feledjük, a kutyák nem tudnak olvasni és számukra mindegy, hogy milyen színű az, amit felnyalintanak. Kerüljük azokat a részeket, ahol fagyálló csöpöghetett a földre. A frissen sózott szakaszokat is mellőzzük, főleg akkor, ha nincs pajtásunkon kutyacipő. Mindig legyen nálunk villogó vagy valamilyen fényvisszaverő kiegészítő.

 

Ellenőrizzük a tappancsokat

A sétából hazaérve minden esetben töröljük át jó alaposan a kutya mancsait, mielőtt bemennének a lakásba, hogy eltávolítsuk a sót, a fagyálló maradványokat, nehogy később ezeket lenyalja az eb. Figyeljük a fagyás jeleit is és a sérüléseket a kutyánk mancsán. A séta során egy rossz mozdulat elég ahhoz, hogy kutyánk mancsa megsérüljön. A könnyebb ellenőrzés érdekében vágjuk le a mancs és körmök körüli szőrt, ezzel jobban megtaláljuk az esetleges sérüléseket.

 

Ezekre a tünetekre figyeljünk

A fagyállómérgezés legszembetűnőbb tünete a zavartság (dülöngélés, hányás, bódultság) – a kutya úgy viselkedik, mintha részeg lenne. Ha ezt tapasztaljuk rajta, azonnal forduljunk állatorvoshoz ugyanis minél hosszabb az etilén-glikol elfogyasztása és a kezelés megkezdése közt eltelt idő, annál jobban romlanak az állat túlélési esélyei.

 

Minden perc számít

Mivel a fagyállómérgezés nagyon gyorsan alakul ki, a legjobb esély a túlélésre az, ha a kutya az első 5 órán belül szakszerű ellátáshoz jut. Ezért ha felmerül a gyanú, hogy a kutya fagyállót nyelt le, azonnal forduljunk állatorvoshoz, mert az időben megkezdett kezelés életmentő lehet.

 

Van esély a túlélésre

Vénába adott alkoholos infúzióval az állatok még menthetők. Ám erre is csupán néhány órájuk van az orvosoknak. Ennek magyarázata, hogy az alkohol-dehidrogenáz enzimhez kompetitíven kötődik az alkohol és az etilén-glikol is, így ha sok alkoholt viszünk be, az a kötőhelyekről leszorítja az etilén-glikolt, így a mérgezés nem alakul ki. Természetesen a kezelés eredményessége nagyban függ az elfogyasztott méreg dózisától, és elsősorban az eltelt időtől.

 

Szöveg: Antalfy Krisztina - Fanny magazin

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek