Létrehozva: 2025.01.13. 17:00

Honnan tudod, hogy nem jó az otthonodban a csapvíz? Ezekre a jelekre figyelj

Folyadékpótlásra szükségünk van, és a legegészségesebb, ha nem üdítőket, hanem tiszta vizet iszunk. A legolcsóbb, ha kinyitjuk a csapot, és töltünk egy pohár vizet; de honnan tudhatjuk, hogy ami a hálózatból jön, az egészséges?

Bár hazánkban a vezetékes víz jó minőségű, még mindig sokan bizalmatlanok vele szemben. A csapvíz minősége létfontosságú, hiszen azt isszuk, főzünk vele, nem mindegy, hogy mi folyik a vezetékből. Általában biztonságos a fogyasztása, de vannak olyan területei az országnak, ahol nem jó a minőség, illetve előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor ugyan a csapvíz jó minőségű, de mire a poharadba kerül, szennyeződik. Összegyűjtöttük, hogyan tudod megállapítani, hogy jó-e otthon a víz.

Veszélyes-e a csapvíz?
Hazánkban a legtöbb településen biztonságosan fogyasztható a csapvíz / Fotó: aileenchik / Shutterstock

Zavaros, rossz az illata

Magyarországon jó minőségű az ivóvíz, de előfordulhat, hogy szennyeződés kerül bele, például csőtörés alkalmával, vagy valamilyen üzemzavar miatt. Ha sárgás, zavaros a csapvíz, ne igyál belőle, és minél hamarabb jelentsd be a vízszolgáltatónál. Érdemes figyelni a helyi önkormányzat felhívásait, akár Facebookon, akár a saját honlapjukon, hiszen ha probléma van a vízzel, első körben itt szokták tájékoztatni a lakosságot.

Láthatatlan ártalmak

A legnagyobb ártalom az ólom és az arzén lehet, de ezeknek semmi jelét nem fogod látni, a csapvíz lehet mérgezett úgy is, hogy szép, tiszta, és egyáltalán nem zavaros. Az arzén főleg a dél-alföldön okoz problémákat a csapvízben, de ezen a honlapon meg tudod nézni, a te településed érintett-e. Az arzén hosszú távon nagyon káros a szervezetre, már kis mennyiségű arzénes csapvíz ivása is összefüggésbe hozható a cukorbetegséggel, és bizonyos rákos megbetegedésekkel. Nem sokkal jobb a helyzet az ólom esetében sem, mely az elavult, ólom felhasználásával készült vízvezetékekből oldódhat az ivóvízbe. Felnőtteknél vérszegénységet, idegrendszeri panaszokat, vérszegénységet okozhat az ólommal szennyezett víz fogyasztása, kisgyerekeknél pedig károsan hathat az idegrendszer fejlődésére. Ezen a térképen tudod ellenőrizni, hogy nálatok van-e ólom a csapvízben.

Lakáson belül is szennyeződhet a csapvíz

Az is előfordulhat, hogy makulátlanul tiszta a csapvíz a településeden, de az otthoni vízhálózattal, vizesblokkal nem stimmel valami. Ha fehéres, zavaros a víz, lehet, hogy kosz vagy homok került a csövekbe, és ha másnál nem ilyen az utcában, akkor a vízórátok után lehet a probléma, érdemes szakembert hívni minél hamarabb. Előfordulhat, hogy fémes íze van a meleg víznek, esetleg fémes színe is; ilyenkor a vízmelegítővel lehet probléma, érdemes ilyenkor is szakember segítségével feltárni a hibát. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek