tóth gabi
Ezt biztosan te sem sejtetted. Eláruljuk, milyen jótékony hatása van a forró fürdőnek.
Nincs is jobb, mint egy pihentető forró fürdővel zárni a napot, vagy éppen így kezdeni a hétvégét, mindezért pedig nemcsak a lelkünk, de a testünk is hálás lesz. Eláruljuk, milyen egészségügyi előnyei vannak a kádban való lazításnak.
Mindannyiunknak van valamilyen fürdési rutinja a hétköznapokban, amibe akár a hosszabb lubickolások is beleférhetnek. A meleg vízben való időtöltés sok tekintetben előnyös, ám két fontos szabályt érdemes betartani: a víz ne legyen 36-38 foknál magasabb hőmérsékletű, és 20 percnél tovább ne időzzünk benne. Kutatások szerint akkor hat igazán pozitívan a szervezetünkre a szokás, ha hetente legalább 3-4 alkalommal alkalmazzuk.
A meleg vízben való ücsörgés vagy fekvés az egész testet ellazítja, ha pedig csökken a bennünk felgyülemlett feszültség, az elménk is megnyugodhat. Egy esti ázással letehetjük a nap nehézségeit, relaxált állapotba kerülhetünk, főleg, ha olyan kiegészítőket is használunk, mint az illóolaj, fürdősó, hangulatos világítás és kellemes zene. Edzés és bármilyen fizikai aktivitás után is kiváló levezető, mivel a meleg az izmokat és ízületeket is lazítja, pihenteti. Ezáltal csökken az izomfájdalom, fokozódik az izomfehérje szintézis, ami hat az izomnövekedésre, és beindul a regenerálódás.
Ráadásul a kádban töltött idő mérsékli a stresszhormon, vagyis a kortizol szintjét, és fokozza a szerotoninét, ami a hangulatszabályozásért felelős. A tevékenység hatására aktiválódik a paraszimpatikus idegrendszer, amely a test relaxációs és helyreállító folyamataiért felelős, a szívverés és a légzés is lassul, elősegítve a pihenést.
A forró fürdőzés hatása a cirkadián ritmussal is összeköthető: a napi belső óránk szerint zajló biológiai folyamatokat, mint amilyen a testhőmérsékletünk szabályozása, a környezet is befolyásolja. Elalvás idején pár fokkal lehűl a test, egy kellemes fürdő azonban meggyorsíthatja ezt: mivel a vér a bőrfelszín közelébe kerül, a vízből kiszállva hűvösebbnek érezzük a levegőt.
A jótékony hatást vizsgálatok is megerősítették: 2019-ben 13 különféle tanulmány elemzéséből vonták le a következtetést, miszerint a lefekvés előtti meleg fürdőzés hosszabb idejű és jobb minőségű alváshoz vezet. A kutatás szerin, ha 1-2 órával elalvás előtt 10 percet töltünk 40 fokhoz közelítő hőmérsékleten, az mintegy 9 perccel megrövidíti az elszunnyadás idejét.
A meleg fürdő élénkíti a vérkeringést, az erek kitágulnak, megnő a pulzusszám, csökken a vérnyomás, mindez jótékonyan hat a szív működésére. Egy 2020-as 20 évig zajtó japán kutatás eredményei alátámasztották mindezt: azoknál a személyeknél, akik 1-2 naponta fürdőztek, 28%-kal kevesebb eséllyel alakultak ki szív- és érrendszeri megbetegedések.
Meghűléses panaszok enyhítésére is remek módszer a forró fürdő, de érdemes figyelni a testünk jelzéseit. Ilyenkor maximum 10 percig maradjunk a vízben, amit felturbózhatunk illóolajokkal, melyekkel mérsékelhetjük a tüneteket. A borsmenta segíti a légzést és felszabadítja a légutakat, a kámfor antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, akárcsak az eukaliptusz, ami jó fájdalomcsillapító is. A menta olaja remek inhaláló, a rozmaring pedig enyhíti a köhögési ingert, nyugtat és tisztítja a légutakat. A vízgőzt mindegyik esetén érdemes belélegezni. Az ilyen fürdőket estére időzítsük, utána pedig mihamarabb bújjunk ágyba jól betakarózva. Ne alkalmazzuk a módszert asztma, láz, magas vérnyomás, nyílt sebek, várandósság esetén.
Télen különösen nagy szüksége van bőrünknek az odafigyelésre, erről pedig a fürdőzés kapcsán se feledkezzünk meg. A túl meleg víz megbontja a bőr természetes olajrétegét, ami egyébként védene a kiszáradástól, ezért is fontos, hogy megőrizzük nedvességtartalmát. Tegyünk természetes olajokat, sókat a vízbe, amik segíthetnek a hidratálásban. Jó módszer az olíva-, teafa- vagy eukaliptuszolaj, melyek kifejezetten puhítják a bőrt. Kerüljük a mesterséges illatanyagokat, színezéket, alkoholt, parabéneket, flatátokat, és egyéb vegyszereket tartalmazó készítményeket. A szakértők a habfürdőt sem javasolják: az olyan habképző anyagok, mint a szulfát irritáló hatással lehetnek. Ha valakinek érzékeny a bőre, inkább ne áztassa magát minden nap.
Szöveg: Légrádi Júlia - FANNY