Zseniális ötlet, erre is használhatod a lehullott almát
Nincs is jobb a saját termésű almánál; már kezdenek érni a friss gyümölcsök a fákon. Ha nem tudod, mihez kezdj a lehullott almákkal, mutatunk egy egészséges trükköt!
Ahogy érni kezd az alma, rögtön van is a földön jó néhány hullott gyümölcs, hiszen a fa saját maga is ritkítja a termést, de pusztán attól is lehullhat, hogy nincs idő rögtön leszedni. A legtöbben a komposztba teszik a lehullott almát, de érdemes inkább külön összegyűjteni, és házi almaecetet készíteni belőle.
Igazi csodaszer
Érdemes mindig tartani otthon almaecetet, hiszen nem csupán finom az íze, de rendkívül egészséges is. Rengeteg pektin, béta-karotin, valamint enzimek, aminosavak és kálium található benne. A diétázók imádják, hiszen köztudott a zsírégető hatása, ízületi panaszok esetén pedig érdemes mézzel keverve, szörpként fogyasztani, hiszen enyhíti a gyulladásokat. Méregtelenítésre is használható, hiszen serkenti az anyagcserét.
Így készíts otthon almaecetet!
Hozzávalók:
2 kg hullott alma
20 dkg méz vagy cukor
2 liter víz
1 db ötliteres befőttesüveg
Elkészítés:
Gyűjtsd össze a lehullott almákat; fontos, hogy épek legyenek, ami már rothadásnak indult, azt ne használd fel. Alaposan mosd meg őket, majd vágd ki a rossz részeket. Ezután héjjal, csutkával együtt vágd őket minél kisebb darabokra.
Tedd a darabolt almát a befőttes üvegbe, add hozzá a mézet vagy cukrot, és öntsd rá a felforralt, majd visszahűtött vizet. Takard le egy vászonnal vagy gézdarabbal az üveget, és állítsd meleg, de árnyékos helyre. Az ecetkészítéshez a 25 Celsius fok az ideális. Mivel az erjedés alatt kellemetlen szaga van az ecetnek, olyan helyet válasz, ahol ez senkit nem zavar majd – ugyanis három hétig tart a folyamat.
A három hetes erjedés közben naponta meg kell kavarni az ecetet egy fakanállal. Ha letelt az idő, szűrd le a levet, majd töltsd újra az üvegbe, és kösd le. Most már hűvös helyen kell folytatni az erjesztést; ez lehet a pince, vagy a kamra is. 2-3 hétre van szüksége, hogy kész legyen, és ekkor már nem kell kevergetni. Pár nappal a szűrés után fehér, kocsonyás réteget láthatsz az ecet tetején; ez az ecetágy.
Ha letelt a 2-3 hét, fejtsd le az ecetet. Ezt úgy tudod megtenni, hogy félretolod az ecetágyat, és egy vékony csövet vezetsz a folyadékba. Tegyél egy másik edényt valamivel alacsonyabbra, mint a befőttes üveg, majd szívd meg a csövet, és várj, amíg a folyadék átmegy a másik edénybe.