kulcsár edina
Az alvászavar szinte népbetegségnek számít, hol a stressz, hol a meleg tart minket ébren. De mit tehetsz, hogy a nyári melegben is jó aludj?
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás az egészség egyik legfontosabb feltétele. Ám sajnos a legtöbbünk életében gyakori vendég az alvászavar: van, hogy a stressz, a fejünkben kavargó gondolatok miatt nem tudunk aludni, ilyenkor, nyáron pedig a meleg, de akár még egy szúnyog is ébren tarthat. De vajon mit tehetünk, hogy jobban aludjunk? Mutatjuk is a hasznos és bevált trükköket!
A jó alvás nappal, a napfényben kezdődik. A természetes fény ugyanis elősegíti, hogy a szervezetünkben beálljon az alvás és az ébrenlét természetes, egészséges ritmusa. A természetes fény, illetve annak hiánya, a nappal és az éjszaka váltakozása segít szabályozni az alvást segítő melatonin hormon termelődését. Ha pedig ebből elég termelődik, a megfelelő időben álmosodunk el, és képesek leszünk könnyen elaludni. Vagyis igyekezz legalább napi 20 percig természetes fényben tartozkodni, a szabadban sétálni.
A megfelelő folyadékfogyasztás nagyon fontos az egészség szempontjából. Ám ha este sokat iszol, éjjel felébredsz majd, mert vécére kell menned, így fáradtan ébredhetsz. Érdemesebb a napi 2,5 liter folyadékot úgy elosztani, hogy a nagy részét nappal fogyaszd el. Éjszaka azonban jó, ha van az ágyad mellett egy pohár víz, mert a szomjúság is felébreszthet. Ha ilyenkor iszol egy kortyot, hamarabb visszaalszol majd.
A képernyők kék fénye egyenes út az alvászavar felé. A legjobb, ha lefekvés előtt két órával már minden kütyüt kikapcsolsz – a tévét is beleértve. Ha ilyenkor valamilyen csendes szórakozásra vágysz, inkább olvass. Ha pedig éjszaka felébredsz, és nem tudsz visszaaludni, ne a telefonoddal foglald el magad!
A magnézium támogatja az izmok és az idegrendszer ellazulását, így a pihentető alvásban is segít. Ha megjelent az alvászavar az életedben, egyél minél több mandulát, tökmagot, zöld, leveles zöldséget, avokádót és banánt, de étrend-kiegészítő formájában is szedhetsz magnéziumot – természetesen az orvossal megbeszélve.
Ha a sok a stressz az életedben, akkor valószínűleg a szervezetedben is magas a kortizol stresszhormon szintje, ez pedig rontja az alvásod minőségét. Épp ezért érdemes hatékony módszereket találnod a stresszoldásra. AZ első lépés az, hogy lefekvés előtt már ne nézz krimit vagy horrort, ne ekkor akard megbeszélni a pároddal a nézeteltéréseiteket, sőt, ha lehet, a híradót se lefekvés előtt nézd. Inkább végezz légzőgyakorlatokat, jógázz, vagy egyszerűen sétálj egyet lefekvés előtt. A mozgás jót tesz, de a kimerítő edzést szintén ne közvetlenül lefekvés előttre időzítsd!
Furcsa módon a kimerültség is megakadályozhatja, hogy éjszaka pihentetően aludj Ha átveszed a mediterrán népektől a napközbeni szieszta jó szokását, elég energiád lesz a délután átvészeléséhez, és az éjszakai alvásod is jobb lesz. A szakértők szerint legfeljebb napi 20 percet aludj, mert egy ennél hosszabb és mélyebb délutáni alvás után bágyadtnak, álmosnak érezheted magad, ahelyett, hogy feltöltődnél energiával.