tóth gabi
Íme néhány tipp azoknak, akik biztosan el szeretnék kerülni idén a bolti epret, vagy épp tavasztól őszig folyamatos szamóca termésre vágynak.
Mint minden növénynek, a földiepernek is megvannak a maga igényei, amikre nagyon oda kell figyelni - írja egy angol kertészeti magazin. A jó hír azonban az, hogy nem kell profi kertésznek lenni ahhoz, hogy finom, egészséges szamócáink lehessenek.
Az eper fán terem, a szamóca vagy más névén a földieper pedig a földhöz nagyon közel, kis méretű évelő bokrokon.
Nem számít, hogy milyen szamócát termesztünk, a lényeg, hogy napfényes területet válasszunk. Olyat, ahol lehetőleg minimum 6 órán keresztül éri napfény-áll az Agrárszektor szemléjében. A nedves és jó vízelvezetésű talaj pedig szintén elengedhetetlen a jó eredmény érdekében. 20-25 centis mélységig ássunk, ha pedig tehetjük, dolgozzunk komposzttal vagy nem friss trágyával. Olyan helyet válasszunk, ahol nincsen gyom, nincsenek lárvák és semmiféle betegség. Fontos, hogy semmiképp ne ültessünk olyan helyre, ahol az előző 3 évben krumpli, paradicsom, padlizsán vagy étkezési paprika volt ültetve! A palántáknak hűvösebb talajra van szüksége, ezért érdemes mulcsozni a talajt, hogy hűvös maradjon.
Mivel a szamócának általában kicsi a gyökérzete, a cserépben történő termesztésük is jól működik. Csak úgy, mint mikor földbe ültetjük, válasszunk egy olyan helyet, ahol elegendő napfény éri. A cserepes növények gyorsabban kiszáradhatnak, ezért folyamatosan ellenőrizzük, hogy a talaj állandóan nedves legyen. Mindenképpen olyan edényt használjunk, aminek az alján lyukak vannak, hiszen így a vízelvezetéssel sem lehet probléma.
Ha az eperágyással az első évben nem bánunk kesztyűs kézzel, akkor a rá következendő években nagyobb terméssel számolhatunk. Ehhez minden virágot el kell távolítani a növényekről, hogy az energiáikat a gyökérrendszerük fejlesztésére fordítsák.