Létrehozva: 2024.12.16.

Nem éri meg kockáztatni! Már egy forralt bor miatt is elvehetik a jogsidat!

Tévhit, hogy az adventi vásárokban kapható népszerű forró ital fogyasztható a sofőrök számára is. Ez olyannyira nem igaz, hogy akár egy forralt bor elfogyasztása miatt is ugorhat a jogsi!

Sokan úgy gondolják, hogy a forralt borban nincs alkohol, mivel az kiforr belőle. Ezzel szemben az igazság az, hogy egy pohár forralt bor erősebb, mint egy sör! Vagyis aki megiszik egy ilyen italt a karácsonyi vásárban és autóba ül, ittas vezetést követ el!

forralt bor
Akár egy forralt bor elfogyasztása miatt is ugorhat a jogsi! Fotó: svetlanabalyn / Shutterstock

Tévhit, hogy a forralt borban alig van vagy egyáltalán nincs alkohol

Mivel a bor hígítva van, ráadásul a melegítés hatására az alkohol jelentős része el is távozik az italból, sokan hiszik azt, hogy simán lehet vezetni úgy is, ha ittak egy pohár forralt bort. Az igazság ezzel szemben az, hogy a vízzel hígított bort fahéjjal, naranccsal, cukorral és szegfűszeggel ízesítve kell feltenni főni, de felforralni egyenesen tilos, ha jó minőségű forralt bort szeretnénk végeredménynek. A közepes, vagy alacsony lángon való melegítéstől pedig nem párolog el az italból az alkohol!

A forralt bor erősebb ital, mint a sör

A forralt borok alkoholtartalma olyan 7% és 10% között változik, vagyis ugyanannyira erősek, mint egy belga sör és erősebbek, mint egy nagyüzemi világos. Ráadásul a hideg sörrel szemben a forralt bor nem meglepő módon meleg, és cukrot is tartalmaz, ezért gyorsabban szívódik fel az emberi szervezetben. Ez pedig azt jelenti, hogy nagyon hamar ki lehet mutatni. A forralt borból származó alkohol egy részét már a száj- és gyomornyálkahártyán keresztül is felveszi a szervezet, emiatt az alkohol gyorsabban fejti ki a hatását és hamarabb növeli meg a vér alkohol szintjét, mint a sima bor, vagy sör-figyelmeztet a rendőrség.

Mennyi időt kell várni az indulás előtt, ha ittunk egy forralt bort és vezetni szeretnénk?

Nagyon egyénfüggő, de egy 80 kilós férfinak legalább 2-3 órát, egy 60 kilogrammos hölgynek pedig még ennél is többet érdemes minimum várnia, mielőtt volán mögé ül. Átlagosan ennyi idő alatt bont le ugyanis a szervezet 2,5 dl forralt borból származó alkoholt, de ez változhat a forralt bor alkohol és cukortartalmával. Más vélemények szerint óránként kevesebb, mint 30 gramm alkoholt tud a máj lebontani, ami azt jelenti, hogy egy pohár (2dl) forralt bort 1-1,5 óra alatt tud lebontani, de ez sok minden mástól is függ. Például, mennyire egészséges a májunk, vagy hogy ettünk-e, mielőtt alkoholt ittunk. A szakemberek szerint a legegyszerűbb, ha betartjuk a 8-12, de még inkább a 12-24-es szabályt, vagyis miután alkoholt ittunk minimum 12 órán keresztül ne üljünk volán mögé!

A másnappal is vigyázni kell

Nem csak az aznap elfogyasztott alkoholmennyiség után tilos és életveszélyes volán mögé ülni, de a másnaposan való vezetéssel is óvatosnak kell lenni. Hiába hiszi azt valaki, hogy kialudta az előző napi alkoholfogyasztást, vagy érzi úgy, hogy simán haza tud vezetni, ha alkohol van a szervezetében és elkapják, nagyon sokat kell érte fizetnie. A jogszabályok szerint ugyanis a szankciókat a vér-, illetve légalkoholszint alapján vetik ki a sofőrökre, nem az alapján, mikor ittak utoljára.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek