tóth gabi
Hamarosan nyitnak a faárusok, a kertészetekben pedig kaphatók a karácsony díszei. Mi alapján érdemes kiválasztani a fenyőt karácsonyra, melyik a legtartósabb és mi szól a műanyag fa mellett és ellene? Mutatjuk a válaszokat!
Kapni műfenyőt, földlabdásat és vágott fenyőt, több fajtát is. Melyik ezek közül a jobb döntés, ha a környezetünk is szempont és melyik fafajta bírja a legtovább? Mutatunk néhány szempontot, ami segíthet a karácsonyi fenyő kiválasztásában!
Sokan gondolják úgy, hogy a vágott fenyő vásárlásával rosszat teszünk a környezetnek, ez azonban tévhit. Ugyanis amíg a karácsonyfának szánt fenyők nevelkednek, végig hasznosak a környezet számára: folyamatosan nitrátokat vonnak el a talajból és segítenek lelassítani a klímaváltozást, hozzájárulnak a levegő tisztításához. 10 év alatt egy hektáron 105 tonna oxigént termelnek és egy év alatt képesek megkötni 10-16 kg szén-dioxidot a levegőből. A kivágott fa helyére pedig több csemetét ültetnek, így a rendszer hosszú távon is fenntartható. És nem mellesleg az ültetéstől a kivágásig tartó idő alatt munkahelyeket teremtenek. Magyarországon 3000-3500 hektáron folyik kifejezetten karácsonyfa értékesítési célú fenyőtermesztés, többnyire olyan területeken, ahol más növény nem élne meg-írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
A műanyag fenyő csak hosszútávon környezetkímélőbb
A műfenyők zöme Kínából érkezik, így rendkívül nagy az ökológiai lábnyomuk is. Ráadásul a tapasztalatok szerint a vásárlók 5-6 év elteltével leselejtezik ezeket, miközben legalább 20 évig kellene használni egy műfenyőt ahhoz, hogy valóban környezetkímélőbb alternatívája legyen a vágott fenyőnek.
A vágott és a földlabdával együtt árult fenyő között a fő különbség, hogy a labdás növények illatosabbak, nem hullajtják annyira a levelüket és az ünnepek után ki lehet őket ültetni a kertbe. Csakhogy a cserepes, földlabdás fenyők fele nem éli túl a száraz lakást, illetve az ezt követő kiültetés körülményeit a Fogyasztói és Betegjogi Érdekvédelmi Szövetség szerint (FÉBÉSZ). Vagyis ilyen megoldást csak az válasszon, aki ért valamelyest ezekhez a növényekhez vagy alaposan utánanéz.
Mennyibe kerül idén a karácsonyfa?
A piaci kereskedők előrejelzése alapján a fenyőfaárak átlagosan 5-10 százalékkal alakulhatnak a tavalyi szint felett-írja az Agroinform.hu. Így a lucfenyőt 5000–5500 forint között, az ezüstfenyőt 6000–8000, a nordmann fenyőt 8000-10.000 forint közötti méterenkénti áron kínálják az idei szezonban az utcai és piaci standokon megjelent alkalmi fenyőárusok.
A fenti érvek alapján tehát a környezetünknek azzal tesszük a legjobbat, ha vágott fenyőt veszünk, már csak az a kérdés, hogy milyet vegyünk? Az árusoknál a leggyakrabban luc-, ezüst-, normand-, duglász-, és feketefenyőkkel lehet találkozni. A legolcsóbb a luc és ez a legkevésbé tartós fajta (órákkal a faállítás után hullani kezd a levele) is egyben, a feketefenyő pedig a legszívósabb. A lucfenyőt arról lehet felismerni, hogy 1-2 centiméteres, henger alakú levelei vannak, gyantás a törzse és erős az illata. Az ezüstfenyőnek már hosszabbak, kb. 3 centiméteres tűlevelei vannak, amik a rajtuk lévő viaszréteg miatt a lucfenyőnél valamivel később kezdenek el lehullani. A nordmann fenyő egy drágább fajta, de tartósabb és szabályosabb is mint az imént említett két fajta. Ráadásul gyümölcsös illata van és a 2-3 centis tüskék rászáradnak az ágakra így nem hullanak le a földre. Onnan lehet a legkönnyebben ezt a fajtát felismerni, hogy a levelek fonákján 2 darab viaszcsík található. Ezeken kívül ott van még a duglászfenyő, ami kinézetre a lucfenyőhöz hasonlít, viszont nem hullajtja le a levelet, amik ráadásul még lágyabbak is a lucénál és narancsos illatot árasztanak. A lakásban a legtovább a feketefenyő marad szép, mivel egy edzett, szárazságtűrő fajta, ellenben a nagyon gyantás, hosszú levelei miatt nehezen díszíthető és nem is túl dekoratív fafajta, cserébe viszont olcsó.
Lucfenyő | Ezüstfenyő | Nordmann | Duglász | Feketefenyő |
|
|
|
|
|
Hogyan lesz a lehető legtovább szép a karácsonyfa?
Egy átlagos fenyő napi 1-5 liter vizet is képes felszívni, ezért miután hazavittük, fajtától függetlenül rakjuk egy vödör vízbe és karácsonyig tartsuk abban. Jó praktika az is, ha vízzel tölthető fatalpat vásárolunk, amit folyamatosan után töltünk vízkeresztig. Ha nem pótoljuk a felszívott vizet, a vágott felületen kialakuló gyantaréteg megakadályozza a nedvesség további felszívódását.