tóth gabi
Mettől meddig tart, miért ez a neve és egyáltalán mi a szokás ilyenkor? Íme a legfontosabb tudnivalók az adventi ünnepkörről, aminek első napja december 1-én, vasárnap lesz.
Az advent alapvetően egy keresztény ünnep, amiről tudatosan vagy épp megszokásból, de szinte mindenki megemlékezik. Mutatjuk, idén mikor van az adventi időszak és, hogy mik a szokások ilyenkor!
A keresztény kultúrkörben advent első vasárnapja a karácsony napját, vagyis december 25-ét megelőző negyedik vasárnap. Kivéve a görögkatolikusokat, mert náluk a hatodik vasárnaptól tartják az adventet. Az ortodox keresztényeknél pedig – a húsvéthoz hasonlóan – egy negyvennapos böjt előzi meg ezt az időszakot.
Az adventi időszak eredete a 4. századig nyúlik vissza: a gallikán liturgiában a vízkeresztkor (január 6.) tartott felnőttkeresztelést megelőző négyhetes időszak volt az adventi időszak. Az 5. században aztán már a karácsony vált jelentősebb ünneppé, ezért ehhez kötődött az először hat hetes, majd a négy hetes advent – olvasható a Wikipédián.
Az adventi ünnepkör kezdete minden évben november 27. és december 3. közé esik, idén advent első vasárnapja december 1-én van. Az idei ünnepkör vízkeresztig, vagyis január 6-ig tart.
Mert az egyházi naptárban a hét vasárnappal kezdődik, ezért az advent négy hete is négy vasárnapig tart. Emellett az első adventi vasárnap egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti.
Az advent (ádvent, úrjövet) szó jelentése: eljövetel és a latin adventus Domini kifejezésből származik. Régebben egyes vidékeken kisböjtnek is nevezték ezt az időszakot. Ez az időszak a karácsonyt megelőző várakozás ideje, az Úr eljövetelének várása.
A böjt most már nem elvárás, pedig 20. század előtt még esküvőt is csak külön engedéllyel lehetett ebben az időszakban tartani. Manapság inkább csak a visszafogottság, a csend, a több ima és lelki olvasmány, valamint a bűnbocsánat szentségéhez járulás a követendő ebben az időszakban a vallásos embereknél. Egy másik adventi szokásunkat sem tartják már sokan: a szentcsalád-járást, vagyis amikor minden nap más házhoz visznek egy szent családot ábrázoló képet, imákat mondtak, és kisebb szertartásokat mutattak be körülötte.
Adventi naptára és koszorúja sokaknak van ma is otthon. Előbbi népszokás már 1900 körül elkezdődött, és a kialakulása egy német édesanyához kötődik, akinek kisfia már hetekkel az ünnep előtt türelmetlenkedett a karácsonyi ajándékok miatt. Az édesanya ezért kitalált egy játékot: egy kemény papírlapot huszonnégy részre osztott, mindegyik részre rátűzött egy-egy darab csokoládét. Ezekből ehetett meg egyet-egyet a gyermek esténként. Végül a kisfiú felnőtt és üzleti vállalkozásba kezdett: olyan naptárt szerkesztett, amiben huszonnégy ablak mögé egy-egy csokoládé vagy cukorka volt elrejtve.
Az adventi koszorú viszont nem egy túl régi szokás: 1839-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette az elsőt. Egy felfüggesztett szekérkeréken 23 gyertyát, köztük a vasárnapokra 4 nagyobbat helyezett el, amik közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig. A mai adventi koszorúkon már csak négy gyertya van, sokaknál 3 lila és egy rózsaszín. A színeknek szintén a keresztény kultúrkörhöz köthető hagyományai vannak: