tóth gabi
Magyaros ételek, pörköltek kísérője a finom tarhonya. Megunhatatlan köret, de elkészítésénél sokszor előfordul, hogy összeragad. Mutatjuk, mi a megoldás erre a problémára. Így lesz tökéletes és isteni finom!
A tarhonya bár klasszikus magyar köret, mégis a gyökerei Perzsiába repítenek vissza, és a törökök által érkezett hazánkba. Neve is a "tarchana" perzsa eredetű szóból fakad. Eredetileg búzalisztből és aludttejből állt.
A magyar konyhák egyik kedvenc körete, megunhatatlan és isteni finom. Pörkölttel fantasztikus párost alkot. Utánajártunk a megoldásnak, hogyan lehet tökéletesen elkészíteni.
Egészen biztos, hogy nem elég csak megfőzni és sót adni hozzá. Előtte érdemes megpirítani egy kevés olajon. Bátran engedd, hogy a tarhonya egy kissé erősebb színt kapjon, és csak utána önts hozzá langyos vizet, majd mehet bele a só. Ezek után annyi a dolgod, hogy fedő alatt puhára főzöd. Akkor lesz tökéletes, ha magukba szívják a szemek a vizet. Zárd el ilyenkor a gázt, de hagyd még a fedő alatt puhulni és pihenni a kész tarhonyát. Így egészen biztos, hogy a még visszamaradt nedvesség is elillan, és pergős lesz a köreted, nem ragad össze.
Hagyományos tésztaféle, apró, kerek szemű. Többen házilag is elkészítik, főleg vidéken, elsősorban búzalisztből és tojásból. Formája hasonlít a rizshez, de nagyobb szemű. Nemcsak a pörköltek párja, hanem szaftos húsokkal is nagyon passzol. Levesként is készíthető. Németországban a svábok, és a bádeni, pfalzi tájegységeken lakók is magukénak tekintik, "dörzsölt"-riebele néven ismert. Nevét úgy kapta, hogy amikor az asszonyok készítették a tésztáját, a kezeik között sodorgatták vagy tésztareszelőn dörzsölték át.