Évek óta véres terror a nyugat-európai karácsonyi vásárokon

POLITIK
Létrehozva: 2024.03.25.

9 durva hiba, amit rizsfőzés közben a legtöbb ember elkövet

A jó rizs pergős, puha, nem tapad össze. Bármilyen egyszerűnek is tűnik elkészíteni, kezdőknek és gyakorlottaknak egyaránt beletörhet a bicskája. Mutatjuk, mik a leggyakoribb hibák!

A rizs rendkívül sokoldalú, gyorsan elkészíthető köret, amit szinte mindenki szeret. Sokszor azonban az ember inkább valami mást főz a húshoz, mert fél a kudarctól. Ez nem véletlen van így, hiszen tökéletes rizst főzni egyáltalán nem egyszerű. A legtöbbször ezt a kilenc hibát követik el az emberek.

Woman,Cooking,Rice,On,Stove,In,Kitchen
A fedőt csak a levégén szabad levenni! Fotó: Pixel-Shot /  Shutterstock

1. Rossz lábost választasz

Bizony, nem mindegy, hogy melyik lábost veszed elő a konyhaszekrényből, hiszen a vékony falú edényekben pillanatok alatt leég a rizs. Érdemes jó vastag falút választani, mert ezekben jobb a hőeloszlás.

2. A fedőnek is passzolnia kell

Alapból ha egy lábost a saját fedőjével használsz, ez nem lehet probléma, de előfordulhat, hogy olyan kerül rá, ami nem illeszkedik tökéletesen. Ilyenkor távozik az edényből a gőz, így nem fog tökéletesen megpuhulni a rizs.

3. Nem szabad emelgetni a fedelet

A rizs akkor lesz tökéletes, ha „zárt rendszerben” készül, vagyis tilos a főzési idő során akár egyszer is megemelni a fedőt. Egyrészt ezzel csökken a hőmérséklete a főzővíznek, így egyenetlenül fő meg a rizs, másrészt pedig elillannak a gőzök az edényből.

4. Nem mosod meg a rizst

Sokan kihagyják ezt a műveletet, pedig nagyon fontos, hiszen az öblítés során eltávolítod a poros keményítőt a rizsszemekről, és ennek köszönhetően kevésbé lesz nyúlós, ragacsos.

5. Sok vagy kevés a víz

Egy bögre rizshez két bögre vízzel érdemes számolni, így lesz tökéletes a végeredmény; ha ettől eltérsz, vagy nem fő meg rendesen, vagy szétázik a rizs. 

6. Egyből tálalod

Miután tíz percet főzted a kis lángon, fedő alatt a rizst, és levetted a tűzhelyről, érdemes még tíz percet hagyni fedő alatt állni, hiszen ez alatt egyenletesen eloszlik a nedvesség, és a forró gőzben tovább puhulnak a rizsszemek.

7. Minden fajta rizst ugyanúgy főzöl

Rengetegféle rizst lehet kapni, és szinte mindegyiknek más főzési idő, más mennyiségű víz kell; érdemes utánanézni, hogy milyen fajtával dolgozol, és annak megfelelően bánni vele. 

8. Túl erős lángon főzöd

Ha túl nagy a hő, a víz még a fedő alatt főzött rizs alól is gyorsan elpárolog, a rizs pedig égni kezd a lábas alján. Miután felforrt a víz, vedd a lehető legalacsonyabbra a lángot, úgy készítsd el a rizst.

9. Nem sózod meg

Rossz taktika, ha nem teszel sót főzés előtt a rizshez, így ugyanis ízetlen lesz, és ezen nem sokat segít az utólagos sózás. Legalább egy csipettel tegyél a főzővízbe, hogy segítsen kiemelni a rizs ízét.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek