tóth gabi
Szilveszterkor és újév napján nem maradhat el a lencse; na de kinek van kedve vagy ideje órákon át főzni? Szerencsére nem kell a tűzhely mellett tölteni a fél napot; mutatjuk a praktikát!
Itt az év vége, amikor nem hiányozhat a lencseleves vagy -főzelék az asztalról, hiszen a néphagyomány úgy tartja, hogy a lencse szerencsét, bőséget és pénzt varázsol a jövő évre. Érdemes tehát elkészíteni ezt a szerencsehozó ételt, főleg, hogy a lencse nagyon egészséges is: hiszen nemcsak a fehérjetartalma magas, de tele van rostokkal és vassal is. Bár egyszerű receptekkel tele van az internet, maga a főzés igencsak hosszadalmas tud lenni, ha nem ismered a trükkjét. Mutatjuk, hogyan fő meg hamarabb a lencse!
Az áztatás nem maradhat el
Ezt a trükköt mindenki ismeri, aki valaha is főzött már lencsét vagy szárazbabot, hiszen enélkül kegyetlen sokáig tart, mire megpuhul ez a zöldség. Az áztatás akkor a leghatásosabb, ha legalább 8-12 órán át tart, vagyis a legjobb, ha előző este már beteszed egy tál vízbe a lencsét, és benne hagyod a főzésig. A víz legyen a lencse tömegének legalább a kétszerese, ugyanis az ázás közben a lencse meg fog duzzadni.
Legyen friss az alapanyag
Még áztatás mellett is előfordulhat, hogy sokára puhul meg a lencse, és ennek az is lehet az oka, hogy nem friss, amit vettél a boltban. Minél öregebb a lencse, annál hosszabb ideig fő; érdemes kimértet venni a piacon, így láthatod a szemek állapotát.
Ecetet csak a végén tegyél bele!
Ha savanyú, vagy paradicsomos lencsét készítesz, nem tanácsos a főzés elején hozzáadni a savas hozzávalókat, mert ezek megnyújthatják a lencse főzési idejét. Csak akkor tedd ezeket a fazékba, ha már puha a lencse, és csak pár percet főzd ezután.
Lassú tűzön főzd
Ha szeretnéd, hogy minél több hasznos anyag megmaradjon a lencsédben, akkor nem érdemes nagy lángon rotyogtatni a főzeléket; éppen csak gyöngyözzön a víz, így nemcsak az íze lesz finomabb, de egészségesebb is lesz.