Így készül az isteni birsalmasajt, mutatjuk a titkát
Nagyanyáink idejében még alap volt, egy időre aztán feledésbe merült, de szerencsére újra divatját éli a birsalmasajt. Ez a fenséges téli csemege nemcsak finom, egészséges is; mutatjuk, hogyan tudod elkészíteni!
Régen minden kertben volt legalább egy birsalmafa, és nem véletlen: ez a fanyar gyümölcs csodát tesz az egészséggel, és nagyon finom lekvárt vagy birsalmasajtot lehet készíteni belőle. Bizonyított tény, hogy a birset már az ókorban is gyógynövényként tartották számon, hiszen rendkívül magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma, antioxidáns hatású, és segít, ha valaki gyomor- vagy bélproblémáktól szenved, hiszen erős görcsoldó hatása van. Üröm az örömben, hogy nyersen nem lehet fogyasztani, hiszen nemcsak kemény, de nagyon fanyar is; ám magas pektintartalmának köszönhetően olyan jól sűrűsödik, hogy könnyedén készíthető belőle darabolható sajt, amire aztán egész télen rá lehet járni. Bár nem egy gyors recept, mindenképpen érdemes birsalmasajtot készíteni, hiszen az egész család kedvence lehet.
Birsalmasajt recept
Hozzávalók:
1 kg birsalma
cukor
1 db egész citrom
1 mk őrölt fahéj
1 db szegfűszeg
Elkészítés:
Jó alaposan mosd meg a birsalmát, vágd negyedekbe hámozás nélkül. Távolítsd el a birsdarabokból a magházat, majd tedd a gyümölcsöt egy lábosba. Annyi vizet önts rá, amennyi éppen csak ellepi, adj a főzővízhez néhány karika citromot, kevés fahéjat, akár szegfűszeget is, majd forrald az egészet 15 percig.
Vedd le a tűzről a fazekat, öntsd át a főzőlevet egy másik edénybe, vedd ki a citromkarikákat, és botmixerrel pürésítsd a főtt birset. Most jöhet hozzá a cukor, ami mindig legyen feleannyi, mint a passzírozott birs mennyisége.
Tedd a tűzhelyre a cukorral elkevert birsmasszát, forrald fel, és pár percig sűrű kevergetés mellett főzd tovább. Néha kóstold meg; ha túl édes, csavarj bele friss citromlevet.
Pár perc főzés után vedd le a tűzhelyről a masszát, majd öntsd előkészített formákba. Itt arra ügyelj, hogy ne öntsd túl vastagra a sajtot, mert nem fog megszilárdulni hetek elmúltával sem. Várd meg, míg a formákba öntött massza kihűl, majd tedd hűvös helyre, és szárítsd ki – ez körülbelül egy hétig fog tartani. Ha úgy látod jónak, időnként forgasd át száradás közben a birsalmasajtot - erre akkor lehet szükség, ha túl nedves az alja, így ugyanis könnyen bepenészedhet.
A kiszáradt birsalmasajtokat vedd ki a formákból, a nagyobbakat vágd kockákra, majd sütőpapírba csomagolva hűtőben tárold, így hosszú ideig eláll. Fontos, hogy ne érje fény és hűvösön legyen.