tóth gabi
A nyár kedvenc étele bográcsban az igazi, de érdemes télire is eltenni belőle most, amikor érik a paprika és a paradicsom! Minden évben parázs viták alakulnak ki az interneten a háziasszonyok között, hogy kell-e a hagyma a télire szánt lecsóba. Ezt jártuk körül.
Talán nincs is megosztóbb étel a lecsónál, hiszen mindenki tud készíteni, így ahány ház, annyi recept. Nem csoda, hogy a befőzésével kapcsolatban sincs egyetértés, a háziasszonyok között gyakran alakul ki vita a kérdésben, vajon hagymával, vagy anélkül kell-e eltenni télire. Mindkét oldalnak vannak érvei és ellenérvei; ezeket szedtük össze. Hogy melyik oldalon van az igazság, azt nehéz eldönteni; érdemes kikísérletezni, melyik verzió válik be a családnak.
Nem az igazi, ha kimarad
Azok, akik hagymásan teszik el télire, azt mondják, ha csak a paprikát és a paradicsomot főzzük be, akkor az nem lecsó, hiszen ennek az ételnek a hagyma a lelke. Ha kimarad belőle, ugyan lehet utólag dinsztelni hozzá, de kevésbé lesznek intenzívek az ízek. Ugyanis amíg áll a befőtt, össze tudnak érni az ízek, sokkal teltebb, finomabb a hagymásan eltett lecsó. Sokan azért hagyják ki a hagymát, mert tartanak tőle, hogy ha belekerül, könnyebben megromlik a lecsó; de ez nem így van, csak vagy tartósítószert kell beletenni, vagy pedig lezárni olaj- vagy zsírréteggel a tetejét. Másik előnye a hagymásan eltett lecsónak, hogy csak ki kell bontani az üveget, és lábasban megmelegíteni a tartalmát – így húsz perc alatt kész is az ebéd.
Frissebb marad az íze hagyma nélkül
A hagymaellenesek szerint sokkal finomabb lesz a lecsó, ha csak a paprika és a paradicsom kerül az üvegbe, hiszen így sokkal jobban megőrzik ezek a zöldségek az ízüket. Sokszor, akik így teszik el a lecsót, nem is főzik túl sokáig a zöldségeket, hiszen roppanósan az igazi – így pedig kibontás után a készre főzött lecsó olyan lesz, mintha most szedték volna hozzá a paradicsomot, paprikát a kertből. Az is érv szokott lenni, hogy a hagyma nélkül készült lecsó jobban variálható: a paprikával kevert paradicsom jobban passzol a pörköltekhez, lehet kevesebb hagymát is alásütni, mintha eleve hagymával készült volna, és tartósítószer sem szükséges hozzá.