tóth gabi
Nagyon szereted a májat, de az elkészítésekor olyan lesz, mint a cipőtalp? Utánajártunk, mire érdemes figyelned!
Nem szabad elkeseredni, és feladni, ha nem sikerült elsőre tökéletesre a máj. Csak egyetlen apró trükköt kell megtanulnod, hogy főzéskor ne keményedjen meg! A lényege, elnevezéséből is fakad, ezt az ételt pirítani kell, és valójában tilos párolni! Most feltárjuk az összes titkát ennek az ínycsiklandó finomságnak.
1. Friss sertés-, borjú- vagy baromfimájat használj. Ha marhát készítesz, érdemes beáztatni egy fél órára, mielőtt hozzákezdenél. A fagyasztott májat ugyanakkor felejtsd el, a kiolvasztás során kiengedi magából az összes nedvet, és bármit teszel, kemény lesz a végén.
2. Fontos, hogy figyelmesen tisztítsd meg a májat az erektől és hártyáktól. Használj hegyes végű, éles kést. Előtte mártsd forró vízbe egy percre, és egyszerűbben le tudod szedni a hártyákat.
3. Ezután mosd meg, töröld szárazra a májat, és vágd 1,5-2 cm vastag csíkokra. Ennél vékonyabb darabok tuti kiszáradnak.
4. Ezután jön az igazi titok: használj sok hagymát! Pucold meg, kockázd fel, és szalonnazsíron vagy olajon dinszteld meg. Ez adja meg az isteni szaftos alapot, akár a pörkölteknél.
5. Erős tűzön, kevergetve pirítsd a serpenyőben pár percig, amíg fehéredni kezd a húsod. Nem kell alá víz, és lefedni is felesleges.
6. A kifehéredett májhoz adj ízlés szerint borsot, majoránnát, pirospaprikát. Megsózni csak a legvégén szabad, tálaláskor, mert a só elvonja a nedvességet, és megkeményedik a máj!
7. Végül forgasd át egy kicsit a májat, néhány perc után vegyél ki egyet, vágd félbe. Ha elég puha, és nem folyik benne a véres lé, akkor vedd le a serpenyőt a tűzről, mert ha tovább sütöd, akkor elkezd keményedni. Ha vastag aljú edényt használtál, azonnal szedd ki, ne süljön tovább!
8. Tálald sós törtkrumplival, sült krumplival, esetleg párolt rizzsel, de kenyérrel is isteni. Kínálhatsz hozzá céklát vagy a kedvenc savanyúságodat is.
forrás: Vidék íze