Bő egymillióval van több szavazója a Fidesznek, mint a Tisza pártnak

POLITIK
Létrehozva: 2022.01.25.

Ezt a 9 hibát mindenki elköveti a konyhában

Még a legrutinosabb szakáccsal is előfordulhatnak ezek a konyhai bakik, melyek a minőség rovására mehetnek. Mutatjuk, mit ront el mindenki főzés közben!

Még azzal is előfordulhatnak ezek a konyhai bakik, akik évtizedek óta főznek, hiszen ezek között akadnak olyan szokások, amik teljesen természetesnek tűnnek. Van, hogy az idő szűke miatt követi el az ember ezeket a hibákat, máskor pusztán arról van szó, hogy így tanulta. Bár apróságoknak tűnnek, sokszor ezek a konyhai bakik tehetnek arról, hogy hiába minden alaposság, nem olyan finom az étel, mint terveztük. Mutatjuk a tíz leggyakoribb hibát, amit szinte mindenki elkövet!

Sokszor nem is értjük, miért nem lett olyan finom az étel, mint amilyenre terveztük (Fotó: Shutterstock)

1. Egyenesen a hűtőből kerül a pultra a hús

Soha ne legyen jéghideg a hús! (Fotó: Pixabay.com)

A legtöbben a fagyasztóból máris viszik feldolgozásra a húst, és amint kiengedett, máris sütni-főzni kezdik. Ám ez azért hatalmas hiba, mert ha fagyott maradt, akár csak egy kicsit is a hús, akkor nyers maradhat a közepe a sütés-főzés során. Ráadásul, ha sült húst készítesz, akkor hiába engedett ki tökéletesen az alapanyag, érdemes megvárni, hogy szoba-hőmérsékletűre melegedjen – hiszen a jéghidegen sütött hús rágós lehet. Érdemes a hűtőben kiengedni a húsokat az elkészítés előtt 24 órával. A hirtelen sült húsok alapanyagát érdemes szobahőmérsékleten pácolni, így tökéletes lesz az állag sütés után.

2. Egy kés minden művelethez

Érdemes többféle kést használni (Fotó: Pixabay.com)

Bár minden konyhai művelethez létezik külön kés, sokan egyetlenegyet használnak – méghozzá azért, mert szeretnek vele dolgozni, és jó a minősége. Emiatt azonban lassabban halad az alapanyagok feldolgozása. Érdemes inkább mindenfajta késből egy-egy jó minőségűt beszerezni. Legyen egy nagyobb a hús vágásához, a zöldségekhez, szárnyasokhoz és gyümölcsökhöz egy kisebb, a kenyérszeleteléshez pedig egy hosszú pengéjű recés.

3. Tilos kevergetni a rizst

A rizs akkor a legfinomabb, ha békén hagyjuk, míg fő (Fotó: Pixabaxy.com)

A rizs akkor a legfinomabb, ha főzés közben nem piszkálod: sem a fedőt emelgetni, sem pedig kavargatni nem szabad. A keverés miatt több keményítő oldódik ki a főzővízbe, ráadásul töröttek lesznek a rizsszemek. Felesleges ellenőrizni, hogy áll a rizs, a megfelelő technikával tökéletes lesz: egy csésze víz jusson fél csésze rizsre, és addig főzd fedő alatt, míg elpárolog a leve.

4. Nem lehet egyből felszeletelni a húst

Érdemes várni egy picit a frissensültek szeletelése előtt (Fotó: Pixabay.com)

Lehet akármilyen mennyei egy sült hús, pillanatok alatt tönkretehetjük, ha még forrón felvágjuk. Így ugyanis a szaft kifolyik a belsejéből, és a végeredmény kevésbé lesz omlós. Pár percet mindig pihentesd a frissen sült húsokat, hogy mindenhol átjárja a szaft.

5. Nem jó mindenhez a napraforgóolaj

Használjunk az ételhez passzoló zsiradékot (Fotó: Pixabay.com)

A legtöbb háztartásban a napraforgóolaj mellett egy kisebb üveg extra szűz olívaolaj is megtalálható, a magyar konyhában pedig szinte kötelező alapanyag a sertészsír. Nem mindegy azonban, hogy mikor melyiket használod: az olívaolaj a kis lángon sült ételek ízét emeli ki, és különösen finomak tőle a párolt zöldségek. A napraforgóolaj a hirtelen sült ételekhez passzol, a sertészsír pedig a hagyományos magyar fogásokat teszi felejthetetlenné.

6. Túl hideg a serpenyő

Mindig teszteljük, hogy elég forró-e a serpenyő! (Fotó: Pixabay.com)

Gyakori hiba, hogy még nem elég forró az olaj, amikor elkezdjük a sütést; emiatt a tésztafélék magukba szívják a zsiradékot, és túl azon, hogy egészségtelenek lesznek, az ízük sem olyan finom, mintha forró olajban vagy zsírban sütöttük volna. A sült hús pedig olyan lesz, mint a bocskortalp, ha túl hidegen indítod a sütést.

7. Elmarad a kóstolgatás

Ellenőrizzük főzés közben az ízeket (Fotó: Pixabay.com)

Van, aki elfelejti, más higiéniai okok miatt nem szeret kóstolni, de akadnak olyanok is, akik bíznak a receptben. Pedig kóstolás nélkül nincs tökéletes étel: bármit is készítesz, érdemes néha csekkolnod, hiányzik-e még valami a fazékból.

8. Olaj a tészta mellé

Nem tesz jót a tésztával a főzővízhez adott olaj (Fotó: Pixabay.com)

A konyhai bakik közül a leggyakoribb a tészta főzővizébe löttyintett étolaj: sokan azért adnak hozzá egy-két evőkanállal, hogy a tészta ne tapadjon össze. Való igaz, hogy nem fog; de emiatt a tészta nehezebb lesz, és nem tapad rá tálalás után a szósz.

9. A mosogatóba kerül a tészta főzővize

Használjuk fel a tészta vizét! (Fotó: Shutterstock)

Legtöbben eleve a mosogató felett szűrik a tésztát, és a főzővíz a lefolyóba távozik. Pedig rengeteg mindenre fel lehet használni, például a tésztához készített szósz sokkal finomabb és sűrűbb lesz, ha a kerül bele a főzővízből.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek