tóth gabi
Te is azonnal megszabadulsz tőle? Nagy kár! Elképesztő ugyanis, hogy a tészta vizét milyen konyhai trükkre lehet felhasználni; az eredmény pedig magáért beszél...
Ha elkészül a tészta, a főzőlé szinte mindig a mosogatóban végzi – pedig az igazi ínyencek szerint nagy hiba ezt a kincset a csatornarendszerre bízni. Hiszen később rengeteg ételt fel lehet turbózni vele, és senki nem mondja meg, mi az a titkos összetevő, amitől ennyire finom lett…
A tészta ugyanis lisztből készül, és főzés közben a víz tele lesz értékes keményítőkkel. Emiatt van a főzővíznek enyhén fehéres színe. És a keményítő nagyon jól feldobja például a mártásokat, leveseket. Ugyanis ezek sokkal homogénebbek lesznek tőle. A milánói spagettinél például mindenki tapasztalhatta már a tányér szélén a vízcsíkot: ennek oka, hogy a szósz és a tésztából kifolyó víz nem keveredik egymással. Ha teszünk egy csipet tésztalevet a mártásba, akkor homogén masszát kapunk, és gusztusosabb lesz a tálalás.
De nem csak sűrítéshez jó: a babot, lencsét, sárgaborsót érdemes néhány órára tésztavízbe áztatni: sokkal finomabb lesz, mint sima vízben. Ha igazán finom, gusztusos ételeket szeretnél készíteni, érdemes legalább egy bögrényit megmentened a tésztavízből – és utána nincs más dolgod, mint bezsebelni a vendégeid elismerését.