tóth gabi
Az ételek csodaszép, sárga színét adó fűszer nem csak ízekkel gazdagítja az életünket: egészségügyi hatásai is felbecsülhetetlenek. De vajon mire jó?
A kurkuma az utóbbi években komoly népszerűségre tett szert, mint étrend-kiegészítő. Elsősorban erőteljes gyulladáscsökkentő hatásáért kedvelik, pedig sokféle más hatása is van. Ezt a dél-ázsiai fűszerport a kurkuma-növény gyökérszerű részéből, az úgynevezett rizómából állítják elő. A gyökereket megfőzik, majd kiszárítják, és porrá őrlik, majd önmagában, vagy curry fűszerkeverékek összetevőjeként árusítják. Ázsiai piacokon a nyers kurkumát is meg lehet találni.
A sárga fűszer kurkumin nevű hatóanyagának köszönheti erőteljes gyulladáscsökkentő hatását. Ez a vegyület, amely a kurkuma-pornak 3,14 százalékát teszi ki, erős antioxidáns, de vírus-, baktérium- és gombaölő, valamint immunerősítő hatást is tulajdonítanak neki. Egyes kutatások szerint napi egy teáskanálnyit kellene elfogyasztani belőle az ételeinkben.
A kurkuminnak egyes vizsgálatok szerint értisztító hatása is van, sőt, egy kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a szem egészségét is védi. Mivel az emésztőrendszerben is enyhíti a gyulladásokat, a bélrendszer gyulladásos betegségei esetén is jó hatású lehet, sőt, egyes kísérletekben az ízületi gyulladások esetén fájdalomcsillapítóként is működött.
De hogyan érdemes használni? A legegyszerűbb, ha főzöl vele. Nem csak az indiai ételekhez illik, hanem a zöldségekre is nyugodtan rászórhatod párolás közben. A levesek többségének is remek ízesítője, de a rizs és a lencse is remek vele, sőt, a rántottához is illik. A zöld turmixodba, de akár egy tejes turmixba vagy a tejeskávédba is belekeverheted. A legjobb, ha valamilyen zsiradékot is fogyasztasz mellé, mivel ezzel együtt érvényesülnek a legjobban a jótékony hatóanyagai.