tóth gabi
Tél végére lemerülnek a tartalékaink, ilyenkor már nagyon is elkél az immunerősítés. De azt tudtad, hogy a reggeli kávéd is segíthet ebben? Mutatjuk, mit tegyél hozzá, amitől finom és egészséges is lesz!
A kávé egyes kutatások szerint maga is tele van antioxidáns hatású vegyületekkel. Bár arról még nincs határozott döntés tudományos berkekben, hogy egyértelműen egészséges lenne, mégis egyre gyűlnek az erre vonatkozó bizonyítékok. Több kutatás szerint is érdemes mértékkel, rendszeresen fogyasztani. Ha pedig egészségőrző hatású fűszerekkel is felturbózod, már kora reggel tehetsz valamit az immunerősítés érdekében. Mutatjuk, mit tegyél az italodhoz, hogy egyszerre legyen egészséges, élénkítő és különlegesen finom.
A gyömbér kiváló náthaűző fűszer, valósággal az immunerősítés bajnoka. Antibakteriális hatása régóta ismer, és gyulladáscsökkent hatással is bír. Az emésztőrendszernek is jó barátja. A szénhidrát-anyagcsere folyamatait is támogatja, és a koleszterinszintet is segít alacsonyan tartani. Ráadásul remekül kiegészíti a kávé ízét. Ha egy fél kávéskanálnyi szárított, vagy egy csipet friss, reszelt gyömbért teszel a csészédbe, mielőtt beleöntenéd a kávédat, a tejet és beletennéd a cukrot, különleges, egzotikus ízű, frissítő ital lesz a jutalmad.
A kávéba, vagy akár a cappuccino tejhabjának tetejére szórt fahéj sem csak azért hasznos, mert finom – bár kétségtelen, hogy ez az előnye is megvan. Gyorsítja az anyagcserét, és egyes kutatások szerint segít csökkenteni a vércukorszintet. Támogatja a diétát is, így fogyókúrázóknak különösen ajánlott. Sajnos nem elég, ha a cukros, habos kávét fahéjjal turbózod fel, de ha egyébként odafigyelsz az étkezésedre, akkor adhat egy kis plusz löketet a fogyáshoz.
Ha szereted a chilis csokit, akkor próbáld ki ezt a kávékülönlegességet, amellyel az immunerősítés is könnyebben megy. Egyszerűen keverj a kávédba egy kis chiliport, mielőtt lefőznéd, így a fűszer főzés közben átadja a pikáns aromáját az italnak. És hogy mire jó még? Segíti az emésztést, és fokozza a vérkeringést, így egyszerre élénkít és segíti a diétát, valamint támogatja a szív- és érrendszer egészségét. A felső légúti betegségek megelőzésében is remek partner.
A kurkuma jó hatásairól már köteteket írtak össze a táplálkozástudományi szakértők. Ez a keleti fűszer a benne levő kurkumin nevű vegyületnek köszönhetően erős antioxidáns hatással bír, és gyulladáscsökkentőként is ismert. Az emésztés támogatása mellett a szervezet méregtelenítő folyamatait is elősegíti – a méreganyagoktól való megszabadulás pedig szintén az immunerősítés támogatója!
Próbáltad már, hogy cukor helyett mézzel édesíted a kávéd? A kalóriatartalma nem lesz sokkal kisebb, de több hasznos ásványi anyagot is bevihetsz vele a szervezetedbe. Ez a természetes édesítőszer az immunerősítés egyik remek eszköze is, ráadásul – attól függően, milyen fajta mézet használsz – különleges ízt ad a kávédnak. Egy dologra figyelj: ne a tűzforró italba tedd, mivel így eltűnnek az értékes tulajdonságai. A kávéhoz előbb add hozzá a tejet vagy a tejszínt, és akkor tedd bele a mézet, amikor már iható hőmérsékletűre hűlt.