Roppanós kovászos uborka télire: Ez a tökéletes módszer
Használd ki az utolsó meleg napokat, készíts isteni kovászos uborkát! Ha télen is szeretnéd élvezni a friss, nyárias ízeket, akkor akár el is teheted. Ezzel a módszerrel nem lehet hizbázni!
Kovászos uborkát készíteni nem nagy ördöngösség, csak friss, jóféle uborka, türelem és némi meleg kell hozzá. Utóbbi még egy ideig meglesz, aztán beköszöntenek az őszi, hűvösebb napok; érdemes most készítened ebből a nyári savanyúságból, hiszen az uborka is még bőségesen terem. Nem csak az íze miatt érdemes elkészíteni, hanem azért is, mert nagyon egészséges: a kovászos uborka segít a bélflóra egyensúlyának helyreállításában, rendbe rakja a háborgó gyomrot, és telis-tele van vitaminnal. Ha szeretnéd télire is eltenni ezt az egészséges finomságot, akkor mutatunk egy tuti módszert, amivel biztos a siker – a legtöbb háziasszony így tartósítja ezt az egészséges savanyúságot.
Hozzávalók:
1 db ötliteres befőttes üveg
30 dkg kenyér
2 evőkanál só
2 csokor kapor
2-2,5 liter víz
2 kg kovászolni való uborka
Elkészítés:
Fogj egy tiszta mosogatószivacsot, és a dörzsölős felével jó alaposan sikáld le hideg vízben az uborkákat; a kovászos uborkához makulátlannak kell lenniük. Ezután ellenőrizd, nem keserű-e a végük, majd két oldalról vágd be őket, hogy mindenhol átjárja majd a lé.
Tegyél az üveg aljába egy csokor kaprot, majd állítsd az üvegbe az uborkákat; a végén mehet a tetejére a másik csomag kapor.
Forrald fel a sóval a vizet; egy liter vízhez egy evőkanál sót kell használni. Még forrón öntsd az uborkákra úgy, hogy teljesen ellepje őket.
Ha kenyérrel indítod be az erjedést, fontos, hogy hagyományosan, élesztővel kelesztett kenyeret használj; a toast kenyér nem alkalmas a kovászos uborkához. A legjobb, ha házi, félbarna kenyeret használsz.
4-5 napra tedd meleg helyre. Tévhit, hogy napfényre van szüksége a kovászos uborkának, sőt: ha a tűző napra teszed, túl meleg lesz a lé, és megpuhulnak, rosszabb esetben megromlanak az uborkák. Meleg, de árnyékos helyre állítsd az üveget. Érdemes egy tálat tenni alá, mert legtöbbször ki szokott futni az erjedés alatt a leve, így pedig nem fog gondot okozni.
Naponta nézd meg az üveget; fontos, hogy a kenyeret is ellepje a víz. Szükség esetén sós vízzel pótold a levet.
Ha kész a kovászos uborka, szűrd le a levét, majd az uborkákat tedd kisebb, fertőtlenített befőttes üvegekbe. A leszűrt uborkalevelet forrald fel, és öntsd a kisebb üvegekbe úgy, hogy ellepje az uborkákat. Ha kevés a lé, forró, sós vízzel pótold. Ezután jól zárd le az üvegeket.
Tartósítsd a kovászos uborkát nedves dunsztolással: Állítsd őket egy mély tepsibe, önts alájuk vizet (annyit, hogy az üvegek háromnegyede víz alatt legyen), majd 160 Celsius fokos sütőben, 10 percig melegítsd őket. Több időre nem érdemes, hiszen a hosszabb főzési idő miatt nem lenne roppanós az uborka.
Hagyd kihűlni a tepsiben az üvegeket, majd teheted is a kamrába a kovászos uborkákat.