tóth gabi
Sokan bele se mernek fogni a termesztésébe, mert azt hiszik, hogy nálunk nem él meg. Ez az első nagy tévhit a kivivel kapcsolatban...
Sokan nem is tudják, hogy a kivi termesztése otthon is lehetséges, mások pedig már szereztek egy-két tövet, de egyáltalán nem termett a növény. Pedig érdemes telepíteni a kertben, ha szereted ezt az egzotikus gyümölcsöt, hiszen nem csupán a vitamintartalma magas, de rendszeres fogyasztása támogatja az emésztést, csökkenti a vérnyomást és erősíti az immunrendszert. Akárcsak a többi gyümölcsre, a kivire is igaz, hogy a saját termés sokkal finomabb, sokkal édesebb. De mi lehet a titka, hogyan lesz sikeres a kivi termesztése otthon? Ennek jártunk utána.
A legtöbben azért nem telepítenek kivit a kertjükbe, mert úgy hiszik, hogy akárcsak a citrom vagy a banán, ez a gyümölcs is mediterrán éghajlatot igényel. Ez azonban nem igaz, a kivi mérsékelt égövön, azaz nálunk is megterem – eredetileg Kínából származik. Némi gondoskodással tehát itthon is termeszthető, és érdemes is; nem mindegy azonban, hogyan csináljuk.
Akik próbálkoztak már kivitermesztéssel otthon, gyakran csalódottak, hiszen megvették a növényt, telepítették, és hiába virágzott, elmaradt a bőséges termés. Ez általában azért fordul elő, mert a legtöbben nem tudják, hogy a kivi kétlaki: vagyis vannak porzó és termő virágú növények, ezért mindkét fajtából telepíteni kell. Általában egy porzó körülbelül 6-8 termő növényt képes beporozni. Hogy melyik növény termő, és melyik porzó, azt a legcélszerűbb megkérdezni a kertészetben, ahol vásárolod; de később is meg tudod állapítani, amikor virágzik a kivi. A porzós kivi virágában nincsen bibe, a termőben sugaras alakban elhelyezkedő bibeszálak vannak. Ha tehát van kivi a kertedben, és nem szokott termést adni, vess egy pillantást a virágaira; ha mind termő, szerezz be nekik egy porzót. Akkor a leghatásosabb a megtermékenyítés, ha sorba ülteted a növényeket. Még így is lehetséges, hogy kizárólag porzós növényeket vásároltál, és ez csak évek múlva derül ki; ezért fontos, hogy megbízható kertészetből, ültetvényről vegyél növényt, ahonnan biztosan kapsz mindkét nemből.
Ha megfelelő számú porzós és termős növényed van, még sincs termés, akkor könnyen lehet, hogy a metszés a hiba. Sokan ugyanis azt hiszik, a kivit úgy kell metszeni, mint a szőlőt; ám ez tévhit, ha így teszel, levágod az összes termőrészt a növényről. Metszésnél csak ritkítani, hajtást válogatni kell, és az egyéves vesszőket meghagyni, hiszen ezeken hozza a termést.
A kivi gondozása nem bonyolult, de van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni. Például tévhit, hogy fényigényes, sőt, az árnyékban sokkal jobban érzi magát. Támrendszert igényel, hiszen futónövényről van szó, ezért már az ültetés előtt érdemes ezzel is számolni, és minél előbb megépíteni nekik. Nem tápanyagigényes, de meghálálja, ha néha kap szerves trágyát. A bőséges öntözést meghálálja, májustól augusztusig érdemes rendszeresen locsolni, hogy szép termése legyen. Fontos, hogy a kivi gyökerei sekélyen helyezkednek el, közel nőnek a talajhoz, ezért kapálni nem szabad, hiszen megsértheted a gyökereit. Ültetés után a harmadik évben hoz először termést, ezért, ha mindent jól csináltál, akkor csak türelemre van szükség, hogy a bőséges termést leszüreteld.