tóth gabi
Egyre többen telepítenek a kertjükbe ebből az egzotikus növényből. A fügefa gondozása nem bonyolult, de a bőséges terméshez kell egy kevés odafigyelés.
Semmihez nem hasonlítható az íze, és szinte aranyáron lehet kapni az üzletekben: nem csoda, hogy sokan inkább maguk szeretnének fügét termeszteni. A fügefa gondozása csak az első években igényel extra odafigyelést, később, kis túlzással, gondoskodás nélkül is terem. Ám nem mindegy, hogy mennyit! Ha szeretnél bőségesen szüretelni a mézédes termésből, érdemes néhány lépést megtenned, hiszen a fügefa gondozása később meghálálja magát.
Legyél körültekintő az ültetésnél
Tavasszal vagy ősszel van az ideális időpont a füge ültetéséhez, de ha konténeres kiszerelésben veszed, egész nyáron telepíthető a kertbe. Ültetés előtt szórj a gödör aljára érett istállótrágyát vagy komposztot, ezzel segíted a növény fejlődését. Ha elültetted a csemetét, alaposan öntözd be a talajt körülötte. Érdemes nyáron is nagy figyelmet szentelni az öntözésnek az első egy-két évben, hogy jól begyökeresedjen. A fiatal fácskákat télire védeni kell a fagy ellen: kupacold fel földdel vagy falevelekkel a szárát. Az első 3-4 évben nem terem, csak növekszik.
Óvatosan a metszéssel
Első évben még ne nyúlj hozzá, hagyd fejlődni és növekedni; majd a második évében, tavasszal érdemes egy alapos metszést végezni rajta. A füge fa és bokor is lehet, ezt te alakíthatod ki a metszéssel. Ha fának neveled, 3-4 méteresre fog megnőni; ha bokornak, vedd figyelembe, hogy néhány év múlva hatalmasra fog terebélyesedni, sok helyet igényel majd. A már termő, idősebb fügét nem kell nagyon metszeni, csak a sérült, elfagyott ágakat vedd ki tavasszal; ha ugyanis túlzásba viszed a metszést, levághatod a termőágakat is, és nem lesz termés abban az évben.
Szereti a vizet
A füge alapvetően elvan öntözés nélkül is, de ha szeretnél sok termést, akkor szárazság idején hetente legalább egyszer jó bőségesen locsold meg. Ha sárgulnak, vagy lehullanak a levelei, az kétséget kizáróan mutatja, hogy kevés a víz. Alapvetően nem kell trágyázni, de ha úgy látod, hogy keveset nőtt, akkor érdemes fél- vagy egy kiló, nitrogénben gazdag tápanyagot adni neki.
Védd meg a kártevőktől
Hazánkban viszonylag kevés betegség és rovar fenyegeti a fügét; az egyik a közönséges takácsatka. Ha a levelek kifakulnak, és hálók jelennek meg rajtuk, akkor megtelepedtek a fügéden. A legcélszerűbb a megelőzés: a takácsatka a száraz, forró körülményeket szereti, ezért, ha rendszeresen locsolod vízpermettel a füge leveleit, akkor el fogják kerülni. A darazsak is nagyon szeretik az érett, cukros fügét, így pont amikor szüretelnél, ellepik a fát. Nem csupán a gyümölcsöt teszik tönkre, de rád is veszélyesek lehetnek. Helyezz ki a fügebokor közelébe darázscsapdákat, és figyelj rá, hogy ne maradjanak túlérett fügék az ágakon és a fügefa alatt.