tóth gabi
A mediterrán térségben a füge évezredek óta az egyik alap élelmiszer, és ma már egyre több magyar kiskertben is terem ez a különleges gyümölcs.
Mivel az érett, zamatos füge igen érzékeny, így hamar el kell fogyasztani, de télire eltehetjük szárítva vagy lekvárként, esetleg likőrt is készíthetünk belőle.
Száríthatjuk napon vagy sütőben
Az Adriai-tenger délkeleti részén még mindig a legősibb fügetartósítási módszert alkalmazzák. Vagyis, miután leszedik a fáról, napon szárítják, közben gyakran megforgatják, végül leöntik forró tengervízzel és aztán csomagolják. De a törökök is napon szárítják, ők viszont a végén liszttel szórják be az aszalványt, hogy a magas cukortartalom miatt a tárolás során ne ragadjon össze. Magyarországon azonban ősszel érik a legtöbb gyümölcs be, amikor már nincs sajnos olyan ereje a napnak. Így aztán a legjobb, ha sütőbe toljuk a zamatos termést.
Így kezdjünk neki
A jó érett fügéket félbevágva, vágott felükkel felfelé rakjuk egy tepsire, és így toljuk a meleg sütőbe. A sütő ne legyen forró, de mégis meleg, akár 60 fok is mindaddig, amíg nem érezni a fügén, hogy szárad. Mivel nagyon cukros és lédús, könnyen erjedésnek indulhat, ha nem elég magas a hőmérséklet. Amikor eléri azt az állapotot, hogy már láthatóan nem vizes a felszíne, akkor lejjebb vehetjük 50 fokra a hőt, de közben figyelni kell, és amikor úgy érezzük szárad, vagy keményedik a vágás mentén, akkor leforgatjuk őket, hogy a vágott felületen feküdjenek.
Nem szabad csontszárazra szárítani, legyen puha, de ne legyen nedves. A késznek tűnő darabokat 1-2 napig még érdemes szobalevegőn szárogatni, mielőtt üvegekbe rakjuk, és lezárjuk. Erre azért van szükség, hogy ne veszítsék el teljesen a zamatukat. Pár napig figyeljük az üvegben, hogy nem kezdenek-e el penészedni.