tóth gabi
Sok magyar család kap majd segítséget.
A kormány célja, hogy Magyarország 2024-ben is a gyarapodás útját járja – ezt mondta Dömötör Csaba a közösségi oldalán megjelent videóban. A Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára kiemelte: olyan intézkedések lépnek életbe az új évben, amelyek sok magyar családnak jelentenek majd segítséget. Példaként említette a csok pluszt, a megemelt GYED-et, a Babaváró program keretének emelését, de hangsúlyozta a minimálbér-emelést, és a pedagógusok bérének emelését is.
Januártól indul a csok plusz. A legfontosabb változás, hogy a fiatal házaspárok akár 50 millió forint hitelt is kaphatnak, legfeljebb 3 százalékos kamattal. A második és minden további gyermek után pedig 10-10 millió forinttal csökken a tőketartozás.
Bővül a falusi csok is, a vissza nem térítendő támogatás 50 százalékkal nő. Akárcsak a babaváró programban felvehető összeg, amely 11 millió forintra emelkedik.
Olyan intézkedések lépnek életbe, amelyek sok magyar családnak jelentenek majd segítséget – erről beszélt egy videóban a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára. Dömötör Csaba kiemelte többek között az otthonteremtési kedvezményt és a megemelt GYED-et, valamint hangsúlyozta, hogy pozitív változások következnek 2024-ben a bérekkel kapcsolatban is.
Tovább nő a minimálbér 15 százalékkal, míg a garantált bérminimum 10 százalékkal lesz magasabb.
„A minimálbérek több mint a három és félszeresükre nőnek a kormányzás kezdete óta. Nem mellékes körülmény, hogy a minimálbérek növelése a többi bérsávban is emelkedést szokott hozni. Aztán januártól 6 százalékkal emelkednek a nyugdíjak és idős honfitársaink februárban számíthatnak a 13. havi juttatásra is. Az infláció ellen pedig továbbra is védelmet jelent majd a nyugdíjkorrekció” – mondta Dömötör Csaba.
A Belügyminisztérium bejelentette, hogy január 1-jétől emelkedik a tanárok és az óvópedagógusok bére. A fizetésük átlagosan 32,2 százalékkal nő, a pályakezdő gyakornokok pedig 528.800 forintot kapnak majd havonta, de ennél kevesebbet más pedagógusok sem kereshetnek. 2025-ben és 2026-ban további béremelést kapnak a tanárok és az óvópedagógusok. Jövőre elindul az új napenergia program is, amelyben a családok akár 5 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak.
„Egy olyan időszakban vagyunk, amelyet továbbra is sokféle nehézség terhel. Háborúk, nemzetközi gazdasági nehézségek, hosszasan sorolhatnánk. A kormány jövőre is azon dolgozik, hogy ebben a rendkívüli helyzetben is minden lehetséges támogatást megadjon a családoknak. Az az egyáltalán nem titkos célunk, hogy Magyarország 2024-ben a gyarapodás útját járja mindenki számára érzékelhető módon úgy, hogy közben továbbra is fenntartjuk a biztonságunkat” – mondta Dömötör Csaba.
A kormány ennek érdekében jövőre 3300 milliárd forintot költ családtámogatásra. Ez az összeg a háromszorosa annak, mint ami 2010-ben a rendelkezésre állt.
A Magyar Közlönyben is megjelentek a pedagógus béremelés szabályai, január elsejétől átlagosan 32,2 százalékkal keresnek majd többet a tanárok. Ez a korábban tervezettnél több mint háromszor nagyobb emelés, amit az tett lehetővé, hogy Brüsszel a múlt héten hozzájárult mintegy 10 milliárd euró Magyarországnak járó pénz kifizetéséhez. Hétfőtől így egy tanár sem kereshet majd kevesebbet 528 800 forintnál.
Pénteken jelentette be a Belügyminisztérium, hogy január 1-jétől emelkedik a pedagógusok bére. Az átlagfizetésük 32,2 százalékkal nő, a pályakezdő gyakornokok pedig 528 800 forintot kapnak majd havonta, és ennél kevesebbet más pedagógusok sem kereshetnek majd.
A hírre tavaly ősz óta lehetett számítani. Akkor közölte ugyanis Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy
Orbán Viktor miniszterelnök az év utolsó, nemzetközi sajtótájékoztatóján azt is elmondta: egy hároméves bérfejlesztési program indul, amelynek végén a pedagógusok átlagfizetése, nagyjából 800 ezer forint lesz.
– mondta Orbán Viktor miniszterelnök.
A kormány a korábban tervezett tíz százalék helyett így háromszor akkora fizetésemelést ad a pedagógusoknak.
Megváltoznak az eddigi bérsávok is: a pedagógus 1 besorolásban lévők januártól minimum bruttó 538 000 forintot keresnek majd. Aki már pedagógus 2 besorolásban van, annak a havi illetménye minimum 555 ezer forint lesz. A mesterpedagógusokat 630 ezer, a kutatótanárokat pedig legalább 750 ezer forintos bruttó bér illeti meg január elsejétől.
Ezentúl a belügyminisztérium
A pedagógus béremelés szabályai pénteken este a Magyar Közlönyben is megjelentek.
Nem csak a pedagógus bérek nőnek itthon annak köszönhetően, hogy Magyarország hozzájut a neki járó uniós pénzek egy részéhez. Hamarosan energetikai fejlesztések is kezdődhetnek.
A pénzügyminiszter még csütörtökön jelentette be, hogy
Ezt enegriahatékonysági beruházásokra, energiahálózat fejlesztésére fogja a magyar kormányzat költeni.
A pénzeknek köszönhetően Magyarország energiakitettsége csökkenni fog, így az energia olcsóbb lesz itthon – erről a Mathias Corvinus Collegium Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője beszélt az M1-en.
Sebestyén Géza hozzátette:
Sebestyén Géza arról is beszélt: a gazdaság helyzete egyre jobb Magyarországon, ezt pedig a lakosság is érzi. A Századvég friss kutatása szerint másfél éve nem volt ilyen magas az ezt mérő mutató, mint most.
A szakértő rámutatott:
0,7 százalékkal zsugorodott a magyar gazdaság a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. előrejelzése szerint, majd 2024-ben 2,7 százalékos, 2025-ben 3,1 százalékos növekedés jöhet – közölte a társaság szerdán.
A következő időszakban számos tényező befolyásolhatja Magyarország gazdasági teljesítményét. Az eurózóna lassú növekedése visszafogott mértékben támogathatja a magyar exportteljesítményt. Az idei évi dezinfláció fennmaradása főleg 2024-től támogathatja a fogyasztás bővülését. Lefelé mutató kockázat az orosz-ukrán háború okozta bizonytalanság fennmaradása – írták.
Magyarországon 2022-ben 14,6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Idén év elején tetőzött az infláció, októberben már 10 százalék alá csökkent a mutató.
Tavaly az év végén a Magyar Nemzeti Bank az irányadó kamatláb csökkentése mellett kötelezte el magát: 2023 szeptemberében az irányadó kamat elérte az alapkamat szintjét, amelyet azóta több lépésben csökkentett a jegybank. A következő években a monetáris politikában fokozatos lazítás várható, az infláció pedig 2025-ben térhet vissza a jegybanki 3±1 százalékos célsávba – írták prognózisukban.
Összességében a 2023-as évben a fogyasztás 2,0, a beruházás 12,1 százalékkal csökken, a fogyasztás 2024 elejétől fokozatosan emelkedhet, 2024-ben 2,6, míg 2025-ben 2,0 százalékkal.
A beruházások 2024-ben 8,1, 2025-ben pedig 3,2 százalékkal bővülhetnek. A kormányzati kiadások idén visszafogottabban, 2,0 százalék körül alakulhatnak, majd 2024-ben 2,6, 2025-ben pedig 2,5 százalékkal növekedhetnek – vélik a konjunktúrakutató elemzői.
Számításaik szerint idén 0,5 százalékkal bővülhet az export, az import 3,9 százalékkal csökken. Az export 2024-ben 2,8, 2025-ben pedig 7,4 százalékkal növekedhet, az import 4,5 és 6,7 százalékkal nőhet a következő két évben.
Előrejelzésük szerint folytatódni fog a foglalkoztatás és a munkanélküliség idei emelkedése, az utóbbi jövőre eléri a 4,2 százalékot, majd 2025-re a munkanélküliségi ráta visszatér 4,0 százalékra magas foglalkoztatás mellett.
A 2023. évi költségvetésben a módosított 5,2 százalékos GDP-arányos deficitnél 0,2 százalékponttal magasabb, 5,4 százalékos ESA-hiányt prognosztizálnak az év végére.
A 2024-es költségvetési törvényben szereplő 2,9 százalékos hiánycél, a költségvetési törvény részletes célszámainak tervektől történt jelentős eltérése miatt mostanra meghaladottá vált, különös tekintettel az áfabevételek, a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok alakulására, valamint az uniós programokkal kapcsolatos legfrissebb fejleményekre.
A 2024-es költségvetési hiány a költségvetési tervek felülvizsgálata nélkül előrejelzésük szerint elérné a GDP 4,0 százalékát, ezért a 2024-es költségvetési törvény módosítására számítanak – írta előrejelzésében a Századvég Konjunktúrakutató Zrt.