Schmuck Andor
A karácsonyi ajándékok visszavétele és cseréje nem mindig egyszerű, de ha tisztában vagy a szabályokkal, könnyedén elkerülheted a problémákat.
Karácsony után sokan találják magukat abban a helyzetben, hogy ajándékaikat vissza kell cserélniük. Legyen szó méretről, színről vagy egyszerűen csak más választásról, fontos tudni, hogyan zajlik a termékek visszavétele vagy cseréje. Ismerd meg a legfontosabb szabályokat és tudd meg, hogyan kerülheted el a kellemetlenségeket!
Indoklás nélkül
A karácsonyi ajándékok visszacserélése ugyanúgy működik, mint bármilyen más terméké. Internetes vásárlás esetén 14 napig indoklás nélkül elállhatsz a vásárlástól, és visszakapod a pénzed. Ezt követően az adott webshop általános szerződési feltételeiben leírtak szerint tudsz cserélni vagy levásárolni.
A kereskedőn múlik
Más a helyzet akkor, ha a terméket üzletben vásároltad. Csupán azért, mert valamiért nem tetszik vagy nem jó a méret, a kereskedő nem köteles az árut visszavenni.
Függhet az üzlettől is
Természetesen egy üzlet ettől függetlenül dönthet úgy, hogy egy meghatározott időtartamon belül kicserélheted a terméket, vagy akár elállhatsz a vásárlástól.
Kitolják a csereidőt
Különösen az ünnepi időszakban jellemző, hogy a kereskedők a szabályzatban meghatározott csereidőt kitolják. Így lehetőséged van az ünnep után néhány napig a hibátlan termékek cseréjére.
A vásárlás csapdája
Vedd figyelembe azt is, hogy az üzletek higiéniai okokból egyes termékeket, például fehérneműket, kozmetikumokat, egyedileg készített termékeket – mint fényképes bögréket, pólókat – kizárhatnak a cseréből, így ezek nem cserélhetők másra.
Ha nincs meg a blokk
Termék visszavétel esetén a legfontosabb, hogy meglegyen a blokk. Ha nem kaptad meg a nyugtát az ajándékozótól, vagy nem találod, sok helyen egy bankkártyás fizetési bizonylattal is igazolhatod a vásárlást.
Kiválthatja a jótállás
Az is megoldás lehet, ha például az ajándék ruhán rajta van az árucímke, vagy megvan a cipő doboza, amelyről a pénztárnál leolvashatják a termékazonosító kódot. A blokkot kiválthatja a lepecsételt jótállási jegy is.
Óvatosan bontsd ki
Általános szabály, hogy a terméket sértetlen csomagolásban, címkékkel viheted vissza az üzletbe. Csak a kereskedő jóindulatán múlik, hogy eltekint-e a csomagolás hiányától vagy sérülésétől. Egyes termékek, például ruházati holmik, még eladhatók címke nélkül is, de elektronikai cikkeknél fontos, hogy meglegyen a doboz.
Hiánytalan állapotban
Az árucseréhez minden kellék szükséges. Ha hiányzik például a társasjáték dobókockája, a játékszabályzat vagy a mobilhoz tartozó fülhallgató, a kereskedő jogosan visszautasíthatja az árucserét, hiszen ennek pótlásáról neki kellene gondoskodnia ismételt eladáskor.
Nem kínos a cserebere
Hívd át a barátaidat a két ünnep között egy vacsorára, és kérd meg őket, hogy hozzák magukkal azokat az ajándékokat, amelyektől szívesen megválnának. Dobjátok be ezeket a közösbe, és meglátod, hamar gazdára találnak egymás között!
Tedd szebbé más ünnepét
Sokan azon szerencsések közé tartoznak, akik karácsonykor jó pár ajándékot kapnak, ám vannak, akiknek nincs olyan hozzátartozójuk, aki megörvendeztetné őket. Ha teheted, ajánld fel fölösleges tárgyaidat olyan szomszédnak vagy rokonnak, aki nem kap ajándékot senkitől.