tóth gabi
Mi magyarok szeretjük a pezsgőt – pláne, ha a champagne kerül szóba. De hallottunk már proseccóról meg gyöngyözőborról is: de mi a különbség közöttük?
Mi a különbség a pezsgő és a prosecco között? Mi fán terem a cava és miben más, mint a klasszikus champagne? Továbbá: mit is jelent pontosan a méthode traditionelle, és persze hogyan tároljuk a különböző pezsgőket? Ha már most elvesztél a pezsgők kavalkádjában, akkor mutatjuk, mit érdemes tudnod róluk!
Az eljárások között óriási a különbség, ezért nem mindegy, hogy milyen pezsgőt emelünk le a polcról.
Méthode traditionelle – Palackos érlelés
A szó legnemesebb értelmében vett pezsgők ezek, hiszen a klasszikus módszerrel készülnek. A szőlőlé már a palackban erjed pezsgővé, itt érik ki az ízek teljessége. Ez a technika a champagne-ok és a cavo-k alapja.
Méthode transvasée – Kombinált eljárás
Itt az erjedés kezdetben egy nagyobb palackban történik, de végül egy tartályba átfejtve nyeri el a végleges állagát. Praktikus, és gyors megoldás ez - miközben megőrzi a palackérlelés néhány előnyét is.
Méthode charmat – Tartályos pezsgő
Itt a gyártás során a pezsgők nagy tartályokban erjednek. Az íze friss, és gyümölcsös, de sokkal kevésbé komplex – nem véletlenül ez a legolcsóbb elkészítési mód.
A franciaországi Champagne régióban, palackos eljárással készül. A chardonnay, pinot noir és pinot meunier szőlők keverékéből áll, íze pedig egyedülállóan élesztős és összetett.
A prosecco szülőhazája, Olaszország, és azon belül pedig a Veneto tartományban készül, tartályos módszerrel. A glera szőlő adja a friss, gyümölcsös karakterét, így sokkal lazább, közvetlenebb pezsgő.
Katalóniából származik. A cava szintén palackban erjed, ám helyi szőlőfajtákból készül: Macabeo, Parellada és Xarel-lo.
Az olasz Franciacorta borvidékről származik. Csak chardonnay és pinot bianco szőlőből készülhet, és kizárólag kézi szüreteléssel.
A pezsgőket – az érlelési eljárás mellett – színük és cukortartalmuk szerint szokták osztályozni. Színük alapján megkülönböztetünk fehér- és rozé pezsgőt, cukortartalmuk alapján pedig az alábbi kategóriákat:
Természetesen ízlés dolga, hogy ki melyiket kedveli, ám fontos az is, hogy melyik pezsgő, milyen fogásokhoz illik a legjobban.
Figyeljünk arra is, hogy mindenképpen állítva tároljuk a pezsgős palackokat, hogy a palack tartalma ne érintkezzen a parafadugóval, ugyanis a szénsav kellemetlen ízeket oldhat ki belőle.