tóth gabi
Koronavírus, influenza, nátha – bármelyiket is kaptad el, szinte elkerülhetetlen az orrdugulás. Az alvás náthásan sokszor pokoli tud lenni, hiszen bedugult orral nem tudja az ember, hogyan feküdjön, forgolódik; pedig a gyógyulás egyik kulcsa a pihentető alvás. Mutatunk néhány megoldást!
A felsőlégúti-megbetegedések egyik legkellemetlenebb tünete a bedugult orr, ami különösen lefekvéskor kellemetlen. Az alvás náthásan sokszor nem is sikerül, csak forgolódunk, fújjuk az orrunkat, mellette sokszor a láz, a fejfájás sem könnyíti meg a dolgunkat. Pedig a fertőzésekből sokkal könnyebb kilábalni, ha ágyban vagyunk, és rengeteget alszunk. Mutatunk néhány tippet, hogyan lesz könnyebb az alvás náthásan.
Mielőtt lefekszel, állj be a zuhany alá, és jó meleg vízzel tusolj le. A gőzök segítenek feloldani a váladékot, könnyebben tudsz majd lélegezni, így hamarabb el tudsz majd aludni.
Egyes láz- és fájdalomcsillapítók, illetve megfázás elleni szerek koffeint is tartalmaznak, de a nyákoldók is okozhatnak éberséget, ezeket kerüld lefekvés előtt. Fontos, hogy az adagolást is tartsd be, ha túl sok gyógyszert veszel be, az az alvás rovására mehet.
Sokszor nem is a bedugult orr, hanem a fájós torok tart ébren; ezért lefekvés előtt közvetlenül kezeld valamivel, például szopogass el egy fájdalomcsillapító tablettát, gargarizálj sós vízzel.
Köhögés és bedugult orr ellen is hatásos ez a praktika; bár így a nyakad természetellenes tartásban van. Ha csak egy keveset emelsz a párnádon, könnyebben el tudsz majd aludni, hiszen a köhögés is csökken, és könnyebben tudsz lélegezni. Elég, ha egy plusz párnát teszel a fejed alá, már az is rengeteget segít.
A száraz levegő mind az orrdugulást, mind a köhögést felerősíti, ezért érdemes figyelni a levegő páratartalmát, és ha szükséges, párásítani akár géppel, akár a fűtőtestre helyezett vizes edénnyel. A pára nedvesen tartja a torok és az orr nyálkahártyáját, segít feloldani a felgyülemlett váladékot, így csökken a fájdalom és a kellemetlen tünetek.
Régen rutinszerűen szedtük a lázcsillapítót, ma már azonban az az orvostudomány álláspontja, hogy a láz segíti a gyógyulást, ezért nem feltétlen szükséges a csillapítása. Ám ha azok közé tartozol, akik lázasan nem tudnak elaludni, vagy felületesen, rosszul alszol, akkor éjszakára, lefekvés előtt mindenképpen vegyél be egy lázcsillapítót, hogy ki tudd pihenni magad.